«Українці захищають власну землю», – Папа Франциск про війну в Україні
18 березня було оприлюднено лист Святішого Отця Франциска до Президента Ради Єпископських Конференцій Європи владики Ґінтараса Ґрушаса, архиєпископа Вільнюса, з нагоди початку Католицьких соціальних днів у Братиславі. Говорячи про війну в Україні, Папа Франциск наголосив, що українці «захищають власну землю» та закликав «розділити страждання народу, самобутність, історію та традиції якого зранили».
У своєму листі Папа Франциск зазначив, що «трагедія війни в Україні, що розгортається в серці Європи, залишає нас без слів; ми б ніколи не подумали, що побачимо щось подібне, таке, що нагадує нам великі воєнні конфлікти минулого століття». Він також закликав міжнародну спільноту до солідарності з «братами-українцями», «розділити страждання народу, самобутність, історію та традиції якого зранили». «Кров і сльози дітей, страждання жінок і чоловіків, які захищають свою землю або рятуються від бомб, потрясають наше сумління. Людству знову загрожує зловживання владою та власними інтересами, що прирікає беззахисних людей на усі форми жорстокого насильства», – написав Папа.
Святіший Отець висловив подяку представникам Єпископських Конференцій європейського континенту за «швидку та одностайну відповідь у наданні допомоги українському населенню, яка включає матеріальну допомогу, прийом і гостинність». «Не втомлюймося від цього і не припиняймо закликати Бога і людей про мир», – закликав Єпископ Риму. Папа також закликав до молитви, «щоб ті, хто тримає у своїх руках долі народів, зробили все можливе, щоб зупинити війну та розпочати конструктивний діалог і покласти край величезній гуманітарній трагедії, яку вона спричиняє».
В контексті війни в Україні Папа Франциск теж наголосив на необхідності переосмислення стилю та ефективності сучасної міжнародної політики. Папа переконаний, що «війна робить світ гіршим» та є «провалом політики та людства, ганебною капітуляцією, поразкою перед силами зла», однак сподівається, що лихоліття війни спричинить іншу реакцію – «відновлення архітектури миру на глобальному рівні, де головну роль відіграє європейський дім, створений після світових воєн для гарантії миру».
Святіший Отець теж наголосив, що єдність європейських народів не означає «монотонності», а ще більшу «єдність у розмаїтті». Для християн відбудова спільного дому означає «стати будівничими сопричастя, ткачами єдності на всіх рівнях: не за стратегією, а за Євангелієм». «Інакше кажучи, треба починати все спочатку із самого серця Євангелія: Ісуса Христа та Його спасенної любові. Це завжди нове проголошення, що має бути донесено до світу, насамперед, через свідчення життя, яке показує красу зустрічі з Богом і любов до ближнього», – написав Папа.
Секретаріат Глави УГКЦ в Римі