Глава УГКЦ у Болоньї: «Знайте, що Україна бореться і переможе, тому що ми з вами разом молимося»
1 листопада у соборі Святого Петра в Болоньї (Італія) Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав звершив Божественну Літургію за справедливий мир в Україні. До Болоньї Предстоятель прибув на запрошення місцевого архиєпископа Маттео Дзуппі, який водночас є Головою Єпископської конференції Італії та спеціальним посланцем Папи Франциска у справі пошуків шляхів до миру в Україні. На Літургії, окрім кардинала, із Главою УГКЦ співслужив владика Діонісій Ляхович і священники Апостольського екзархату в Італії.
Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
«Сьогодні мені особливо приємно привітати в Болоньї своїх — тих, які так скучають за Україною, так за неї моляться, так за неї страждають, так за неї борються у своїх щоденних молитвах і у своїй щоденній праці. Знайте, що Україна стоїть і вистоїть! Україна бореться і переможе, тому що ми з вами разом молимося. Ми сильні не людською силою, але Божою, яка відкривається нам у єдності Христової Церкви», — наголосив Блаженніший Святослав, звертаючись до українців, які численно зібралися на молитву в головному храму Болоньї.
У цей день Римо-Католицька Церква відзначала свято Всіх Святих. А за григоріанським календарем, за яким живе Українська Греко-Католицька Церква в Італії, читали Євангеліє від Луки 11, 9–13. У проповіді Глава Церкви застановився над словами Христа: «Просіть, і дасться вам; шукайте, і найдете; стукайте, і відчинять вам».
«Часто Господь стукає не лише ззовні, очікуючи, що хтось сьогодні відкриє Йому двері серця, але і зсередини наших власних сердець. Він спонукає нас шукати, щоби знайти. І сьогодні Україна шукає, аби знайти справедливий мир. Україна стукає зсередини власного серця до сердець європейських народів у всьому світі, щоби відкрити те, заради чого варто жити й навіть померти, — найвищі християнські цінності, які надають сенс нашим стражданням і нашій радості. Тим сенсом, тією силою, без якої життя не варте того, щоб жити, є любов до своєї Батьківщини, до своїх найслабших, знедолених, любов до Бога і свого ближнього», — зазначив Глава УГКЦ.
«Так важливо не втомитися стукати, навіть тоді, коли нам тяжко, навіть тоді, коли здається, що опускаються руки, що ми втомлюємося боротися за власну свободу», — додав він, звертаючись вірних.
Сьогодні, за словами Папи Франциска, людство переживає темну годину. Але, як каже українське прислів’я, замість нарікати на темряву, краще запалити хоча б одну свічку і тоді темрява втікає.
«Ваша Еміненціє, — звернувся до кардинала Дзуппі Глава УГКЦ, — у ці важкі, сумні, темні хвилини Ви запалили багато свічок: побували в Києві та москві, Вашингтоні та Пекіні, і не знаємо, куди ще поїдете. Цією особливою місією, довіреною Святішим Отцем, Ви запалюєте свічки надії на мир в Україні, даєте надію двохсот тисячам українських дітей, викрадених росіянами, цивільним полоненим, які сьогодні справді не знають, чи матимуть завтра власне майбутнє. Запалюймо разом свічки миру, навіть коли навколо пануватиме темрява, бо це світло надії не є лише чистим почуттям, але світлом, яке приходить до нас із Небес! І сьогоднішнє свято Всіх Святих, свято сопричастя Церкви, є нашою надією».
Предстоятель подякував італійському народові, зокрема присутнім на молитві італійцям, і давній архиєпархії Болоньї за солідарність з Україною.
Після Літургії архиєпископ Маттео Дзуппі подякував Блаженнішому Святославові за його присутність сьогодні в Болоньї та за щоденну присутність української спільноти, яка «дозволяє нам дихати обома легенями». Відтак розповів, що 60 років тому, у роки Другого Ватиканського Собору, Болонью відвідував патріарх Йосиф Сліпий. А ще нагадав дуже актуальні слова митрополита Андрея Шептицького, який упокоївся в Бозі 79 років тому, сказані в розпал Другої світової війни: «Світ гине від браку любови, гине з людської ненависти! Не переставаймо ж благати Всевишнього про обильні, теплі дощі його святої благодати з неба…».
«Церква, яку Ви очолюєте, — звернувся кардинал Дзуппі до Блаженнішого Святослава, — сьогодні переживає жахливу несправедливу війну. Але ми знаємо силу вашої Церкви. Ми захоплювалися нею в часи радянських переслідувань — її вірністю Римській Церкві, її стійкістю у підпіллі, мученикам й ісповідниками віри».
«Вже місяці, а навіть роки жахливого часу для вас і всього українського народу. Але віра завжди випробовується життєвими бурями. Нашою силою є любов, яку Господь вклав всередину кожного з нас, святість, яка дає нам надію на перемогу над злом. Ваш біль є нашим болем. Ваші сльози є нашими слізьми. І ми молимося, щоб уже невдовзі могти оспівувати з вами радість миру, який буде і нашим миром. Миру, миру, миру для України і, тепер додаємо, для Близького Сходу!» — зазначив очільник італійського єпископату.
Кардинал Дзуппі наголосив, що Католицька Церква намагається захищати найменших — дітей, покликаючись на місію, яку йому довірив Папа Франциск і «яка вже починає приносити деякі плоди». Він заохотив думати вже відтепер про організацію приїзду в Італію українських дітей, зранених війною. Архиєпископ також надіється, що жестів солідарності, зокрема щодо дітей, побільшає.
Архиєпископ Болоньої подарував Главі УГКЦ мощівник із мощами блаженного Нікколо Альбергаті, уродженця Болоньї, який під час Флорентійського Собору 1439 року працював для об’єднання Західної та Східної Церков і трудився для встановлення миру в Європі у 1435 році. Підпис кардинала Нікколо стоїть на буллі Флорентійської Унії «Laetentur Coeli» поряд із підписом Київського митрополита Ісидора.
За ревне душпастирське служіння вірним УГКЦ в Італії Блаженніший Святослав подякував владиці Діонісієві Ляховичу, першому екзарху Апостольського екзархату в цій країні, а також о. Михайлові Бойку, душпастирю УГКЦ у Болоньї.
Звертаючись до українців, Патріарх закликав завжди пам’ятати про своє коріння і передати своїм дітям віру в Бога. Завершилася молитва спільним виконанням «Боже, великий, єдиний».
Перед Літургією у римо-католицькому катедральному соборі Святого Петра Блаженніший Святослав відвідав у Болоньї українську греко-католицьку парафію святого архистратига Михаїла, де зустрівся і поспілкувався з вірними.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ