Блаженніший Святослав із архіпастирським візитом відвідав древнє місто Галич

Сьогодні, 9 січня, Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук із архіпастирським візитом прибув до древнього Галича, що на Івано-Франківщині, з нагоди 1125-ої річниці з часу першої згадки про це місто. Як відомо, Галич є одним із найдавніших міст України, яке було столицею Галицько-Волинської держави.

З нагоди цієї величної події Блаженніший Святослав завітав до храму Різдва Христового, що у м. Галич. Предстоятеля радо зустріли вірні із різних куточків Прикарпаття та околиць, гості міста, місцева влада, парафіяльна спільнота, діти та молодь.

Вітали Блаженнішого голова Івано-Франківської ОВА п. Світлана Онищук, голова Івано-Франківської обласної ради п. Олександр Сич, міський голова Галича п. Олег Кантор та міський голова Івано-Франківська п. Руслан Марцінків.

Відтак протопресвітер Галицький та настоятель храму Різдва Христового прот. Ігор Броновський зі словами привітань запросив Патріарха очолити святкове моління. Теплими словами вітали Архієрея також і парафіяльна молодь та діти, які вручили Блаженнішому коровай.

Опісля всі вирушили до святині, де, найперше, Глава і Отець УГКЦ здійснив Чин освячення нової ікони Різдва Христового, яку в стилі мозаїки виконав священник Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ — мозаїст о. Євген Андрухів.

Згодом Патріарх Святослав очолив святкову Архієрейську Божественну Літургію, а співслужив йому Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин, Архієпископ і Митрополит Львівський Владика Ігор Возьняк, Єпарх Чернівецький Владика Йосафат Мощич. Спільно з ними молилися Генеральний вікарій Івано-Франківської Архієпархії о. Степан Балагура, протопресвітер Галицький о. Ігор Броновський, священнослужителі Галицького протопресвітеріату, а також запрошене духовенство Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

У часі проповіді, звертаючись до всіх присутніх у храмі, Блаженніший Святослав промовив:

«Сьогодні я прибув до цього славного міста Галича і відчуваю особливу для нас, нашої Церкви та держави, місію: відзначити 1125-річчя першої згадки про Галич. Ми зібралися у цьому славному храмі Різдва Христового, який зберігся для нас з тих часів. Тому важливо, що нині він є не просто музеєм, а живим Божим Домом».

Також Архієрей розважив над притчею про Божий Виноградник, зазначивши, що всі ми є його частиною, а також Господнім народом та святинею.

«Довкола цієї історичної й духовної вісі єднання нашого народу маємо розпочати цей рік, подібно до того, як протистояли північним сусідам багато років тому. Ця Києво-Галицька вісь є життєдайною для нашого народу та Церкви, а кожен, хто хотів підкорити наш народ намагався її розірвати», — виголосив Патріарх.

Також Предстоятель зазначив, що під час Літургії відбудуться дияконські свячення двох братів — Миколи Піха та Артура Мороза. Диякон Артур є родом з Івано-Франківщини, він закінчив Київську Трьохсвятительську духовну семінарію та служитиме на теренах Київської Архієпархії. А диякон Микола, родом з Тернопільщини, є випускником Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата та служитиме на теренах Івано-Франківської Архієпархії.

За словами Блаженнішого Святослава, ця подія яскраво знаменує дійсність Києво-Галицької вісі, яка живе у серцях нашої української молоді:

«Сьогодні перед вашими очима відбудеться ще одна духовна подія, яка, як на мене, є Божим даром і Божим знаком. Сьогодні посилає нам Господь Бог дуже цікавий знак, що ця Києво-Галицька вісь не є лише дійсністю в умах істориків, а є чимось, що сьогодні живе у серцях нашої української молоді».

Урочистою частиною Божественної Літургії стали дияконські свячення, під час яких Патріарх Святослав рукоположив двох братів у дияконський сан. Згідно із церковним уставом, цей Чин звершується після освячення Пресвятих Дарів.

Після завершення урочистого моління у святині лунало Многоліття, а Блаженніший Святослав звернувся із привітальним словом до усіх присутніх:

«Дякую нашим владикам, які сьогодні прибули на цю урочистість. Це показує, що ця Києво-Галицька вісь виходить поза всякі межі. Хочу подякувати нашому Владиці Володимиру за його опіку над тим давнім Галичем — патріаршим осідком і центром, а також за те, що разом розвиваємо його», — мовив Предстоятель.

«Від давнього часу ми хотіли, щоб той Галич промовляв до сучасного українця. Адже знаємо, що Галич без Києва не встоїться перед західними викликами, а Київ без Галича не встоїться перед східними. Лише разом ми можемо з’єднувати Україну та відроджувати величезний скарб нашої духовної, національної та церковної традиції», — зауважив Блаженніший Святослав.

Згодом Глава УГКЦ подякував за єднання у молитві Митрополиту Ігорю Возьняку, як хранителю спадщини Митрополита Андрея Шептицького, Владиці Йосафату Мощичу — єпископу із Буковинщини, а також отцям Івано-Франківської Архієпархії й всім вірним.

Пізніше Отець і Глава УГКЦ закликав нововисвячених дияконів приносити добрі плоди у Божому Винограднику, в якому розпочинають своє служіння, та бути носіями Христового Євангелія.

Далі Блаженніший Святослав попросив о. Олега Олексу — особистого секретаря, зачитати подячні Патріарші грамоти, зокрема, для голови Івано-Франківської ОВА — п. Світлани Онищук та для заступника голови — п. Віталія Ільчишина за сприяння служіння вірним УГКЦ й всебічну допомогу для вимушено переселених осіб та потребуючих.

Своєю чергою, Митрополит Володимир Війтишин висловив вдячність Патріарху Святославу за пастирський візит до давнього Галича:

«Дякуємо Вам за те, що сьогодні очолили цю Святу Літургію, а також за відкриття цього ювілейного 1125-ого року княжого Галича. Це місто було столицею Галицько-Волинської держави. За словами Антоновича та Грушевського, Галич в усі часи був “П’ємонтом” державності Руси-України. Це місто колись було центром політичного, економічного та духовного життя України».

Незадовго до Блаженнішого Святослава звернувся міський голова Галича — п. Олег Кантор, який подякував Патріарху за духовну опіку над Галичем. Відтак п. Олег запросив Блаженнішого Святослава стати почесним громадянином міста Галича, вручивши Архієрею посвідчення про такий статус.

Завершилася урочиста подія молитвою за Україну “Боже Великий, Єдиний” та святковою колядою, щоб прославити народженого у Вифлеємі Спасителя світу — Ісуса Христа.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ