Предстоятель звернувся до делегатів із вітальним словом, відтак зазначив, що сьогодні через вогонь війни Бог кличе нашу Церкву служити на різних рівнях, зокрема лікувати рани і травми війни.
Після молитви «Царю небесний» Блаженніший Святослав подякував усім учасникам першого засідання ІІІ сесії Всецерковного форуму за участь, наголосивши, що це момент соборування УГКЦ, оскільки на ньому присутні делегати нашої Церкви з різних куточків Земної кулі. Всецерковний форум УГКЦ — частина синодального шляху всієї Католицької Церкви.
Глава УГКЦ порівняв вогонь війни, який палає в Україні, з моментом Божого одкровення Мойсеєві: коли з неопалимої купини Господь сказав, що голос мольби страждаючого народу дійшов до Його вух, тож Він поспішив на порятунок свого люду, пославши Мойсея (пор. Вих. 3, 7–10). Так само, за словами Блаженнішого Святослава, посилає тепер до нашого народу Господь і нас, об’єднаних логікою накресленого Синодом Єпископів УГКЦ 2022 року душпастирського плану «Надія, до якої кличе Господь», служити нашим людям там, де є найбільша потреба.
Предстоятель зазначив, що завданням цієї сесії Форуму є глибше ознайомитися з основними напрямними душпастирського плану, щоби могти якнайефективніше впроваджувати його в життя для потреб нашого страждаючого народу.
Чи не найважливішим тепер, підкреслив Блаженніший Святослав, є сконцентруватися на лікуванні ран і травм війни, бо «сьогодні перемогою для України буде не лише вигнання російських військ, а й здатність допомогти собі з травмою війни».
«Наш душпастирський план — це план лікування ран війни. Очевидно, що Церква покликана лікувати рани війни по-іншому, ніж це робить лікар. Її завдання — уприсутнювати самого Бога, Його цілительну дію у тілі нашого народу. Бог хоче діяти через нас. Ми маємо стати каналом, через який Він виливатиме свою цілющу силу на рани нашого народу», — сказав архиєрей.
На останок Блаженніший Святослав зауважив, що від ран війни страждає вся Церква — і в Україні, і по всьому світі. Тому, за його словами, так важливо об’єднувати зусилля у процесі лікування травм війни. І цей шлях слід почати вже сьогодні, бо «вже сьогодні промовляє до нас Господь з вогню війни».
Під час Форуму з доповідями виступили о. Андрій Онуферко та с. Севастіяна Карвацька.
Отець Андрій на основі Пастирського листа Синоду Єпископів УГКЦ 2021 року представив три душпастирські пріоритети УГКЦ: дорога зцілення ран і лікування травм; близькість та практична увага до убогих і маргіналізованих; християнська сім’я — домашня церква.
Голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я с. Севастіяна Карвацька представила проєкт душпастирської програми зцілення ран війни і механізмів її реалізації. Вона наголосила, що навіть в умовах війни та спричинених нею ран і травм основне завдання Церкви — нести у світ благовість Божого спасіння у Христі, а отже, займатися душпастирським супроводом.
Відтак Блаженніший Святослав повідомив, що УГКЦ працює над впровадженням спеціальної програми вишколу священників як окремого освітнього проєкту, спрямованого на підготовку душпастирів для зцілення ран війни.
Опісля делегати окремих єпархій з України — Самбірсько-Дрогобицької, Стрийської, Сокальсько-Жовківської, Бучацької та Коломийської — ділилися досвідом душпастирської праці за час повномасштабної війни в Україні.
Друга зустріч Форуму відбудеться наступної суботи, 11 березня 2023 року.