«Зрубане мертве дерево дисонує із тим життям та надією, яку приносить у світ Господь»: як діє акція оренди живих ялинок у Бюро УГКЦ з питань екології
Різдвяні свята — це благодатний час любові та радості, на який очікують всі. Ми готуємо свої серця, щоб прийняти в них новонародженого Спасителя, та прикрашаємо свої оселі, аби відчути атмосферу свята. Та задля запобігання вирубці традиційного різдвяного деревця Бюро УГКЦ з питань екології вже вкотре проводить акцію, у рамках якої всі охочі можуть орендувати живу ялинку у горщику на час свят. Яка мета ініціативи, як доєднатися та як з її допомогою підтримати Збройні сили України, розповідає о. Михайло Дзуль, референт Бюро УГКЦ з питань екології в Івано-Франківській Архієпархії.
— Слава Ісусу Христу! Отче Михайле, розкажіть, будь ласка, скільки часу вже триває ініціатива, звідки виникла ідея та яка мета акції?
Слава навіки! Дана ініціатива триває вже п’ять років. Її метою є плекання екологічної культури відповідальності за навколишнє середовище та Богом створений світ, зокрема у той спосіб, щоб у часі різдвяних свят зберегти живі деревця та не шкодити природі. Ідея впровадження акції виникла у процесі проведення наших екологічних місій, коли ми намагалися показати вірним альтернативу, чим замінити зрубане різдвяне дерево. Спочатку думали зупинитися на штучних ялинках, прикрашати їх, цим самим завдавати менше шкоди довкіллю. Та розуміємо, що пластик також потребує переробки після довгих років використання. Саме тому ми запропонували прикрашати живе дерево. У 2017 році, через мережу івано-франківських екореферентів ми поширили ідею висадження голубих ялин біля кожного деканального храму. Це було першою спробою пропагувати прикрашення живих дерев. Пізніше, у 2019 році, ми реалізували сьогоднішню ідею, щоб дати можливість пересічним жителям орендувати живу ялинку в горщику.
— Знаємо, що минулого року кошти, зібрані з оренди ялинок, спрямували на допомогу ЗСУ. Чи планується така ж акція цього року?
Так, звісно. Цьогоріч, як і попереднього року, всі кошти, отримані з оренди живих дерев, ми передаємо на потреби Збройних сил України. Проте робимо це у трошки специфічний спосіб: за виручені кошти ми закуповуємо натуральний віск, від жертводавців залучаємо парафін і власними силами, разом із братами-семінаристами та волонтерами, виготовляємо окопні свічки. Вже тоді передаємо їх нашим Захисникам.
— Як саме функціонує програма оренди живих ялинок у рамках акції?
Насамперед ми пишемо пресанонс про те, що є можливість взяти собі деревце в оренду. І вже у двадцятих числах грудня, протягом одного-двох днів люди можуть прийти до осідку Бюро УГКЦ з питань екології (за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Софрона Мудрого 22) та отримати власну живу ялиночку у горщику. Тоді 9-10 січня його потрібно повернути назад. Звісно, що при отриманні дерева потрібно внести заставу у розмірі повної вартості дерева, а вже пізніше, коли його повертають назад, кошти, окрім орендної плати, віддають людям.
— Які переваги має оренда живих ялинок порівняно з традиційною купівлею та вирубкою?
Основна перевага в тому, що ми не нищимо дерево, не зрубуємо його. Попри те, що державні лісові господарства спеціально висаджують ялинки під зруб, це все одно є шкодою природі. Ще одним плюсом оренди є те, що пізніше дерево можна висадити. Це люди можуть зробити особисто, або ж ми займаємося цим, коли дерево вже не поміщається в горщику та потребує висадки. Висаджуємо їх біля шкіл чи храмів. Дуже часто люди, які орендують у нас ялинки, залишають дерева в себе до наступної зими і знову прикрашають їх на різдвяні свята.
— Яка вона, історія одного деревця? Як ви обираєте ялинки, доглядаєте за ними та забезпечуєте їм комфорт впродовж різних сезонів?
Перш за все ми шукаємо розсадники, у яких вирощують ялини. Декілька років тому наш Тернопільський екореферент пробував на власній ділянці самостійно їх вирощувати, однак це справді клопітка праця, що потребує досвіду, адже ялинки дуже примхливі. Тому ми їх купуємо, а згодом, віддаючи деревце в оренду, вручаємо щасливому власнику договір, на звороті якого є пам’ятка по догляду за ялинкою у горщику. Потрібно звернути увагу на те, що ялиночка — це живе деревце, тому потрібно з обережністю її прикрашати, не обтяжувати гілки, щоб вони не вигиналися, й звертати увагу на те, щоб лампочки на гірляндах не обпікали хвою. Також важливо правильно обирати місце для ялинки, щоб вона не була біля батареї, й вчасно поливати її. Але до цього також варто підходити з обережністю, щоб не перелити і ялинка не почала завчасно розпускатися, бо тоді, потрапляючи після оренди в холодне приміщення, дерево може загинути. Десь 40% ялин нам не повертають — люди залишають їх собі, адже багато хто за період різдвяних свят звикає до них, можна сказати, що дерево стає членом родини.
— Якщо говорити про прикраси, то чи є альтернатива скляним чи пластиковим атрибутам?
Ми постійно закликаємо людей використовувати натуральні прикраси й проявити свою креативність. Є люди, які користуючись послугою оренди деревця, взагалі його не прикрашали, бо для них був важливий саме запах хвої та радість, яку дарує ялинка.
— Яким чином можна доєднатися до акції?
Ну, найперше — взяти ялинку в оренду. Не змушую робити це саме в нас, можна зробити це деінде чи прикрасити живу ялинку надворі, це вже теж буде свідченням нашої віри в живого Христа. Варто пам’ятати, що долучаючись до даної ініціативи, люди також доєднуються до виготовлення окопних свічок для наших Воїнів.
— Звідки люди дізнаються про цю ініціативу?
Найбільше все-таки із засобів масової інформації. Наші місцеві ЗМІ кожного року дуже активно висвітлюють цю акцію. Цікаво, що дана ініціатива розпочалася саме з Прикарпаття, і в перші роки вона викликала всеукраїнський резонанс, бо всім було цікаво як це працює, ми постійно ділилися досвідом і стали прикладом для цілої України. Зараз, після п’яти років функціонування акції, ми маємо постійних орендарів, які з року в рік випозичають в нас ялинки.
— Чи є схожий досвід в інших архієпархіях, єпархіях чи екзархатах?
Так, адже Бюро УГКЦ з питань екології це така своєрідна всеукраїнська мережа, і в кожній єпархії є екореферент, що у свій спосіб ініціює подібні акції. В Івано-Франківській Архієпархії такою базою для втілення акції в життя є екологічний центр, а в інших єпархіях це священники та екореференти.
— Що для вас є показником успіху цієї акції?
Ну перш за все це зміни в суспільстві. Якщо спочатку нас не розуміли, то зараз думка змінилась і стереотипи почали зникати. Щоразу більше людей все ж таки почали розуміти й усвідомлювати, що суттю Різдва, його ключовою постаттю, є новонароджений Христос, Який приходить до нас та створює атмосферу свята. А зрубане мертве дерево дисонує із тим життям та надією, яку приносить у світ Господь.
— Яка кількість саджанців у вас є цьогоріч?
Цього року матимемо близько 170 саджанців — це ялини різних розмірів, починаючи від 60 см і аж до 170 см.
— Чи стикалися ви з якимись труднощами у впровадженні ініціативи?
Найбільшою складністю є те, що ми є в місті, і немає приміщення, де можна перетримувати дерева. Це мабуть єдиний наш виклик. Однак також переживаємо, щоб дерева не загинули, а люди відповідально ставилися до них протягом різдвяного часу.
Пам’ятаймо, що Різдво — це не про прикраси та вогники на ялинці, а про торжество милосердя й любові у наших серцях, що їх нам приносить новонароджене Дитя. Тож нехай ваше святкування буде радісним, але свідомим, а чудова ініціатива Бюро УГКЦ з питань екології сприятиме цьому!
Розмовляла Марія Іванців
для Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ