Вперше лідери та духівники молодіжного руху «Українська молодь — Христові» УГКЦ зібралися на спільну формаційну школу
12–14 квітня 2024 року в Марійському духовному центрі «Зарваниця» відбулася перша формаційна школа для лідерів і духівників УМХ. У заході взяли участь понад 50 учасників: духовенство й миряни з різних єпархій УГКЦ в Україні та з-за кордону. Представниками Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ стали о. Михайло Дзуль, о. Микола Крушец та диякон Ігор Ліберсбах, голова УМХ в Івано-Франківську.
Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Учасники школи навчалися командотворенню, плануванню, написанню проєктів, пізнавали, що таке християнська формація, принципи лідерства, а також працювали над стратегією та мріяли про УМХ у майбутньому.
На відкритті школи з вітальним словом до учасників звернувся заступник Голови Патріаршої комісії у справах молоді о. Роман Демуш. Священник запевнив лідерів і духівників УМХ у підтримці й відкритості до співпраці від Комісії у справах молоді.
Отець Роман також звернув увагу на три моменти: «Перше — перед українською молоддю є завдання — відбудовувати і творити Україну на християнських цінностях. Ми спадкоємці не лише тисячолітньої історії Церкви, а й спадкоємці та продовжувачі руху, натхненного Митрополитом Андреєм Шептицьким. Питання: що ви зробите з цією спадщиною?».
По-друге, заступник голови комісії закликав молодь пильнувати, щоби створені середовища не стали ізольованими групами. Третє — пам’ятати про ідентичність та поширювати християнські цінності в тих середовищах, у яких ми є.
Організатори побажали учасникам бути відкритими й активними, щоб якнайкраще скористати з цього часу зустрічі.
Отець Олег Харишин, священник Тернопілько-Зборівської Архієпархії та духівник УМХ при координаційній раді, розкрив основні принципи християнської формації в молодіжній спільноті. На його переконання, дуже важливо вміти перебудувати своє життя, свої життєві цілі, зважаючи на Господа та все те, що Він нам пропонує. Адже по факту наше життя не може відбутися без Бога, інакше — це не життя: «Без Бога не можу, по іншому не можу, вже пробував сам собі зарадити, не допомагає. Все моє мудруванням стає абсолютним безглуздям».
«Моя позиція: християнська формація в сучасному світ повинна ґрунтуватися або бути реалізована у якісно виражених таких чинниках: місце, спільнота, пастир. Вони є інструментами, якими Бог, Церква послуговуються для відповіді на духовні запити молоді. По суті, ці середники працюють комплексно, відсутність одного елемента робить частково або цілковито безплідним усі решта, — зазначив священник і додав: — Формація — шлях до зрілості або життя у вірі. Людська зрілість того, кого ми називаємо зрілою людиною, розглядається як „зрілість у Христі“. Повнота людини співмірна з людськістю воскреслого Христа, первородного від кожного створіння, і повторенням того, що вийшло із творчого Божого слова».
На другий день роботи школи з вітальним словом до учасників звернувся Владика Володимир Груца, Єпископ-помічник Львівської Архієпархії, один з авторів статуту молодіжного руху УМХ.
Архієрей звернув увагу учасників на те, що йти за Христом — це найперше великий привілей. «Цими вихідними, 12–14 квітня, у Зарваниці зібрані духівники, координатори, голови осередків молодіжного руху нашої Церкви „Українська молодь — Христові“. Для того, щоби провадити когось до Христа, треба найперше самому бути вірним Богові. Щоби вказати комусь на якусь дорогу, треба її знати. Цього вам бажаю на ці дні, щоб із такими відчуттями ви повернулися до своїх осередків», — побажав Єпископ-помічник Львівської Архієпархії.
Працівниця Патріаршої комісії у справах мирян і родин п. Ліля Кузьмяк привітала учасників від Патріаршої комісії, а також пригадала про коріння УМХ — «Католицьку акцію», яка є відомою мирянською організацією в Католицькій Церкві, що в певні періоди поборола різні ідеологічні виклики: «Суспільство зараз має подібні ідеологічні і політичні виклики до тих, які були на початках ХХ століття. Тому радіємо, що УМХ відроджується в суспільстві. Важлива формація, але врахуйте, що також дуже важлива конкретна дія — бути молодими людьми, які беруть на себе відповідальність і несуть цінності в суспільство, свідчать Христа».
Відтак у супроводі п. Лілі учасники працювали над створенням «СТРАТЕГІЇ ОБ’ЄДНАННЯ ВІРНИХ УГКЦ „УКРАЇНСЬКА МОЛОДЬ — ХРИСТОВІ“» 2024–2029. „Це не лише документ, який визначає напрям діяльності УМХ, це — план розвитку всієї нашої спільноти, який визначає бажаний стан у перспективі до 2029 року, до результату якого прагне весь наш рух“, — зазначено в напрацюваннях.
Також цього дня вібулася зустріч із Митрополитом Тернопільсько-Зборівським Василем Семенюком. Він привітав учасників і запевнив, що любить та молитовно підтримує їх.
«У 90-х роках, коли був з’їзд УМХ у Львові, я був перший мітрат із підпілля, летів, як на крилах, на цей з’їзд. Мені тоді мітра змокла чисто, але я тішився, бо там були тисячі молоді. Весь той час мріяв, щоб у нашій Церкві відновити дух молоді УМХ. По інших єпархіях також старайтеся, бо зараз нас на Тернопільщині є найбільше. Було б гарно, щоби скрізь було багато. Щиро вітаю вас. Люблю вас і молюся за вас. Молодь — це теперішнє, а не тільки майбутнє. Ми повинні піднести молодь. Як матимемо добру молодь, буде сильна Україна і Церква. Працюйте! У вас такі прекрасні дівчата і хлопці! Прекрасні духівники, які переживають за вас, а я разом із ними!» — сказав Митрополит Василь.
Згодом Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської Архієпархії Володимир Фірман презентував уемхівцям Зарваницю як соціальне підприємництво. Владика Володимир представив усі підприємництва, а також показав, як цей бізнес служить людям і різним церковним проєктам. Архієрей пригадав слова праведного Митрополита Андрея Шептицького і закликав молодь: «Найперше треба відродити віру в себе!» (Митрополит Шептицький) і не боятися брати на себе відповідальність!
Окрім цього, п. Наталя Мік поділилася досвідом праці з дітками у гуртку при УМХ у Львові — «УМХічики».
«У центрі наших зустрічей була людина, а також стосунки: людина — Бог; людина — я; людина — ближній; людина — Боже творіння. Це гурток для діток віком 6–13 років, які переходять в УМХ, коли їм виповнюється 14.
Пані Ірина Драгущак, уемхівка, військова, корегувальниця артилерії в 67-й окремій механізованій бригаді Добровольчого українського корпусу, розповідаючи про принципи лідерства в УМХ, наголосила, що головним лідером для християн у наших спільнотах є Христос, а ми — його знаряддям. А також виокремила головні принципи лідера УМХ: вказувати на Христа; служити Богові через спільноту; не бути зіркою, а запалювати зорі; довіряти Богові й діяти на Його славу. Окремо п. Ірина проаналізувала основні ідеологічні загрози, які нищать християнство та є певними маркерами нашого часу і закликала молодь бути стійкою та свідомою в цій боротьбі.
Завершилася школа підсумками і представленням роботи над стратегією.
Додамо, що напередодні зібрання в Зарваниці учасники мали онлайн-зустріч у суботу, 6 квітня 2024 року, під час якої було запрезентовано статут молодіжного руху й історію УМХ. Усі разом шукали відповіді на запитання: чим було УМХ у задумі праведного митрополита Андрея Шептицького.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ