Війна – не привід занедбати здоров’я: поради терапевта центру Святого Луки

Війна торкається абсолютно кожного. Щоранку, розплющивши очі, ми вже майже на автоматі дістаємо смартфон та читаємо підбірку актуальних новин. А вночі, якщо вмикаються «сирени», виття яких доповнює мобільний додаток, сон зовсім зникає. Але ми у тилу, у відносній безпеці, а там, де війна показує все своє огидне обличчя, людям куди складніше. Молитва до Бога та віра в перемогу ЗСУ – все, що залишається.

Ті, кому вдалося вирватися з пекла, влаштованого московією, перебираючись до відносно спокійних регіонів, мають проблеми зі спокоєм, до чого часто додається посттравматичний стресовий розлад, на фоні якого загострюються і різні хронічні «болячки». Враховуючи це та ряд інших причин, головна з яких – бути корисними та служити людям, в Лікувально-діагностичному центрі св. Луки з початку березня надають безкоштовні медичні послуги всім тимчасово переміщеним людям, а також місцевому населенню.

З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, – говоримо з терапевтом Клініки св. Луки п. Лілією Федунців.

Вітаю Вас, п. Ліліє та найперше дякую за те, що Ви тут, з нами, на своєму місці та продовжуєте працювати, так би мовивши, підтримуючи тил. Не було «спокуси» перебратися десь за кордон?

– Ні, не було, жодного разу про це не подумала. Переконана, що повинна залишатись тут, щоб мати змогу допомагати людям, і як Ви правильно відмітили – формувати міцний тил.

Але, слава Богу, Ви та інші лікарі працюєте і допомагаєте тут. Знаємо, що від березня клініка надає безкоштовні послуги всім, хто звертається. Які проблеми зі здоров’ям сьогодні турбують людей найбільше? 

– Зараз все населення перебуває в стані перманентного стресу. Люди дуже хвилюються  за себе, за родичів, за воїнів, які зараз нас захищають, та й за майбутнє країни, тому часто звертаються зі скаргами на дискомфорт в ділянці серця, підвищення артеріального тиску та з загостреннями вже існуючих хронічних проблем зі здоров’ям.

Як нам сьогодні побороти тривожність? Скажу по собі, я від 24 лютого жодного дня нормально не спав. Щоночі проблеми з тим, щоби заснути і це «вертіння» може тривати годинами, заспокійливі теж не допомагають. Тож, як бути?

– Часто чую такі скарги від людей. На жаль, якоїсь панацеї я Вам не пораджу (а дуже б хотілось), однак для початку варто все ж старатись хоча б декілька годин на день робити собі «інформаційний детокс» і за можливості не читати новини. Також не забуваємо їсти, це дуже важливо, навіть якщо зовсім не хочеться – потрібно щось з’їсти, бажано, щоб це була здорова їжа (овочі, фрукти, крупи, нежирне м’ясо, риба, горіхи, сухофрукти тощо). Не забувайте пити воду! За 1-1,5 години до сну відмовтесь від використання будь-яких електронних пристроїв та від вживання кави. Перед сном можна випити горнятко легкого трав’яного чаю.

На фоні всіх цих проблем, навіть без війни, навесні люди часто нарікають на авітаміноз та загальну втрату сил. Як з цим впоратися? 

– Для того, щоб добре почуватись та бути сповненим сил, потрібно мати регулярні дозовані фізичні навантаження, а також повноцінний раціон та відпочинок (сон). Збалансоване харчування – найкраща профілактика гіпо- та авітамінозу. Вкотре нагадую, що жоден полівітамінний препарат не замінить вітамінів природного походження, що містяться в продуктах. Також не варто приймати будь-які синтетичні вітаміни, за відсутності даних про їх дефіцит в організмі, і без попередньої консультації з лікарем.

На Вашу думку, як людині краще поєднати фізичне здоров’я з духовним?

– В час війни складно відповісти на це питання, адже всі ми в більшій чи меншій мірі залежимо від обставин, в яких живемо. І, тим не менше, людина, як відомо, має тіло і має душу. Тому щодо тіла варто ретельно та пильно ставитися до свого здоров’я і профілактичні огляди в лікарів цьому сприяють. Щодо душі, то тут відповідь у кожного, мабуть, своя. Особисто мені дуже допомагає моя приватна молитва, а також участь в Службі Божій. Саме Господь є той, який скріплює та лікує наші душевні рани. Також дуже важливо, і священники про це постійно пригадують, прийти до сповіді, під час якої можна вилити все, що на душі та отримати Боже прощення.

Загалом, відколи центр св. Луки надає безкоштовні медичні послуги, чи суттєво збільшився потік пацієнтів?

– Кількість пацієнтів збільшилась, адже ми тепер надаємо більший спектр послуг безкоштовно, і раді в такий скрутний час допомогти всім потребуючим на належному рівні.

Скільки таких послуг клініка вже надала протягом березня?

– За березень місяць клініка надала понад 8500 послуг та 738 -–первинної ланки, згідно медичної реформи. Наші медики надали допомогу понад 2030 особам, які звернулися за допомогою.

Що сьогодні в пріоритеті для працівників, Ваших колег?

– Як і завжди, для нас пріоритетом було і залишається здоров’я наших пацієнтів. В часі війни всім без винятку людям складно, а особливо, тим, які змушені тимчасово покинути свої домівки, тому всіма силами стараємось допомогти їм не тільки надаючи кваліфіковану медичну допомогу, а й словами підтримки та спільною молитвою.

Що Вас особисто мотивує щоранку прокидатися, одягати халат та працювати? Що додає Вам сил?

– Працювати щоденно і самовіддано мене мотивує мій вибір – не уявляю себе в якійсь іншій професії. Радію, коли людині виставлено правильний діагноз, бо це вже перший крок до одужання; коли свідомі люди приходять на профілактичні огляди та діагностику, щоб попередити хвороби; коли бачу пацієнтів, які одужують. І тоді я відчуваю, що знаходжусь на своєму місці.

Щиро дякую Вам за таку теплу та приємну бесіду. Бажаю, щоб Господь й надалі беріг Вас та всіх наших лікарів, які на своєму фронті активно провадять боротьбу. Що, на завершення, побажаєте нашим читачам?

– Бажання зараз у всіх одне, і я не виняток – мирного неба ! і хай береже нас Бог!

Розмовляв о. Володимир Лукашевський