

Серед організаторів події — Івано-Франківське Архієпархіальне управління УГКЦ, обласна організація «Просвіта», Факультет історії, політології та міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Науково-дослідний інститут історії Церкви Івано-Франківської академії Івана Золотоустого та Інститут історії Церкви Українського католицького університету.
На подію зібралося духовенство Івано-Франківської Архієпархії, ректори закладів вищої освіти Прикарпаття, історики, науковці, представники засобів масової інформації, а також студенти й семінаристи.
Також участь у заході взяв Владика Микола Семенишин, Єпископ-помічник Івано-Франківської Архієпархії.
Зустріч розпочалася із відкриття банерної виставки, присвяченої 80-им роковинам арештів Греко-Католицького єпископату у Львові та Станіславові. Ознайомив всіх присутніх з історією ув’язнення ієрархії п. Олег Турій, директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету.
Згодом відбулася урочиста частина події — підписання учасниками заходу Меморандуму про співпрацю між ключовими науковими й церковними інституціями та закладами вищої освіти Прикарпаття у рамках відзначення важливої віхи в історії становлення української Церкви, державності та духовної єдності народу.
Зокрема, Меморандум про співпрацю укладений між Івано-Франківським Архієпархіальним управлінням УГКЦ в особі Митрополита Володимира Війтишина, Івано-Франківською академією Івана Золотоустого в особі її ректора митр. прот. д-ра Олега Каськіва, Українським католицьким університетом в особі п. Олега Турія, Івано-Франківським обласним об’єднанням «Просвіта ім. Т. Шевченка» в особі голови об’єднання п. Михайла Січки та Прикарпатським національним університетом ім. Василя Стефаника в особі виконуючого обов’язків ректора університету п. Ігоря Цепенди.
«Такі історичні дослідження стануть дуже цінними для нашого наступного покоління з метою усвідомлення нашої історії, коли український народ та Церква терпіли від переслідувань. І сьогодні ми переживаємо велике горе війни, тому маємо вшановувати пам’ять усіх, хто загинув через неї», — зазначив Преосвященніший Владика Володимир у своєму слові.
Також Архієпископ відзначив важливість співпраці із науковими інституціями Прикарпаття з метою збору живих свідчень про переслідування Церкви у підпільні часи.
Відтак розпочався тренінг «Жива історія відродження УГКЦ: історичні основи і методика», який об’єднав науковців, священників і дослідників для обговорення історичних, методологічних та соціокультурних аспектів відновлення діяльності Церкви.
У цьому часі перед учасниками конференції у режимі онлайн виступив о. Тарас Бублик, старший викладач кафедри церковної історії УКУ, із доповіддю «Теоретичний огляд процесу легалізації УГКЦ».
Пізніше присутні мали нагоду послухати цікаву лекцію на тему «Особливості міжконфесійних конфліктів в Західній Україні (кін. 1980-х — поч. 1990-х років)» від п. Анатолія Бабинського, викладача та наукового співробітника Інституту історії Церкви УКУ.
Крім того, дослідниця й викладачка УКУ п. Світлана Гуркіна провела для учасників заходу практикум з методики усної історії та інтерв’ювання.
Такий захід став початком масштабного проєкту збору усних свідчень очевидців подій, що дозволить зберегти живу пам’ять про боротьбу за право українців вільно сповідувати свою віру.
Підсумком ініціативи стане створення відеоархіву, видання науково-популярної праці та проведення конференції до кінця року.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ