В Івано-Франківській Архієпархії УГКЦ відбулися щомісячні збори протопресвітерів

У вівторок, 3 вересня, у приміщенні Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата відбулися чергові збори протопресвітерів Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ. Як і кожного місяця, засідання очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

Зібрання розпочалося зі спільної молитви, опісля якої до всіх присутніх із духовним словом звернувся о. Роман Балагура, протопресвітер Перегінський. «Що допомагає сучасному священникові берегти єдність із Христом?» — над цим питанням о. Роман роздумував із духовенством.

Відтак Преосвященніший Владика Володимир запросив до слова прот. Ярослава Жолоба, пароха Патріаршого прокатедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці. У своєму зверненні душпастир висловив вдячність священнослужителям та вірним Архієпархії за активну участь у XII Всеукраїнській Патріаршій прощі до Галицької чудотворної ікони Матері Божої, що у Крилосі.

Пригадуємо, що цьогорічна Патріарша проща на Крилоській горі розпочалася у суботу, 3 серпня, із молитовної вечірньої програми, а завершилася у неділю, 4 серпня, Архієреською Літургією, яку очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ — На галицькій землі завершилася XII Всеукраїнська Патріарша проща до Крилоса

Своєю чергою Митрополит Володимир подякував о. Ярославу Жолобу за організацію прощі й закликав до подальшої співпраці.

Згодом до присутніх на зборах звернувся митр. прот. Степан Балагура, синкел у справах духовенства і священничих родин. Найперше душпастир повідомив про відновлення формаційних зустрічей із кожним з протопресвітеріатів Архієпархії, які розпочнуться у четвер, 5 вересня.

Відтак о. Степан закликав душпастирів Архієпархії до виголошення щоденних коротких проповідей із керигматичним змістом для вірних під час богослужінь у парафіях. Окрім того, священнослужитель акцентував на підготовці до зими, а саме — на важливості подбати про альтернативні методи опалення храмів.

Крім того, синкел у справах духовенства і священничих родин пригадав про проведення акції «Перший портфелик» від Карітасу Івано-Франківської Архієпархії, метою якої є забезпечення кожної потребуючої дитини новим шкільним приладдям.

Деталі акції — Карітас закликає долучитися до щорічної акції «Перший портфелик»

Наступним слово мав п. Володимир Шеремета, керівник Бюро УГКЦ з питань екології. Під час своєї доповіді гість зборів наголосив на важливості поширення інформації про збереження Богом створеного світу та відповідальне ставлення до нього.

Також п. Володимир подякував Митрополиту Івано-Франківському та священнослужителям за підтримку екологічних ініціатив в Архієпархії.

Опісля керівник Екобюро УГКЦ представив церковно-екологічний календар на 2025 рік, в якому вміщені екологічні практики праведного Митрополита Андрея Шептицького й заохотив до його поширення серед духовенства та вірних у парафіях Архієпархії. У часі свого звернення п. Володимир також проаналізував вчення про Бога Творця, екологічну діяльність та природоохоронну спадщину Митрополита Андрея.

Згодом прот. Михайло Дзуль, референт Бюро УГКЦ з питань екології в Івано-Франківській Архієпархії, розповів про «Екологічні місії», як служіння для зустрічі з Христом в контексті сучасних екологічних викликів та «знаків часу».

Такі «місії» проводяться у період із 1 вересня по 31 грудня 2024 року. Їх місця проведення — деканальні храми, школи, центри позашкільної освіти, заклади вищої освіти, установи соціальної сфери, а цільова аудиторія — парафіяльні громади, учні, студенти, а також представники місцевої влади.

Крім того, о. Михайло анонсував проведення Всеукраїнського екологічного конкурсу «Відповідальність за створіння», який цьогоріч організований з нагоди вшанування 80-ї річниці з дня смерті Митрополита Андрея Шептицького та присвячений популяризації його екологічного богослов’я.

Опісля Митрополит Володимир запросив до слова прот. Руслана П’ясту, викладача та секретаря вченої ради Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. Священнослужитель розповів про процес визнання документів про освіту Міністерством освіти і науки України для тих душпастирів Архієпархії, які свого часу пройшли закордонні богословські студії.

Своєю чергою о. Степан Балагура закликав священників з такою освітою долучатися до викладацької діяльності в академії Івана Золотоустого.

Пізніше прот. Ігор Клюба, відповідальний за Біблійний апостолят Архієпархії, оголосив про набір молоді до Школи християнського аніматора, яка розпочне новий навчальний рік 5 жовтня 2024 року.

Як зазначив о. Ігор, минулого навчального року дану школу закінчили 156 аніматорів, завдяки яким цього літа було проведено 325 таборів. Програма курсу містить 20 навчальних модулів, а вік учасників — від 14-ти років.

Також о. Ігор пригадав про те, що в Архієпархії діють навчально-формаційні курси провідників біблійних гуртків, призначені для священників та катехитів. Навчання, яке розпочнеться цьогоріч 4 жовтня, триває 4 місяці та містить 14 різних тематичних модулів.

Відтак Митрополит Володимир наголосив на тому, що саме парохи парафій є найперше відповідальними за цей вид служіння у парафіяльних спільнотах.

Згодом прот. Роман Терлецький, голова комісії у справах євангелізації, розповів учасникам засідання про суть керигматичної проповіді, яка передує катехизі, а також закликав священників Архієпархії до тісної співпраці з комісією.

Відтак прот. Віталій Токар, судовий вікарій Архієпархії, розповів душпастирям про норми служіння Божественної Літургії у парафіях.

Пізніше прот. Іван Жук, еклезіарх Архієпархії, проаналізувавши відповідні документи Церкви, доповів учасникам зборів про норми використання небогослужбового одягу священнослужителями УГКЦ, який чітко ідентифікує їхній духовний статус.

Опісля прот. Віталій Максимів, синкел у парафіяльно-економічних справах та соціального підприємництва, розповів про надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних будівлях генерувальні електроустановки. Зокрема, до переліку таких споруд можуть входити парафіяльні будинки чи резиденції.

Згодом прот. Василь Пасічник-Рак, синкел капеланського служіння, поділився досвідом від поїздки на Схід України, де зараз відбуваються бойові дії. Капелан підкреслив, що всі Воїни, які захищають нашу Батьківщину від ворога, потребують як матеріальної, так і духовної підтримки, яку можуть їм надати священнослужителі.

Пізніше прот. Тарас Путько, ректор Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата, закликав духовенство Архієпархії до підтримки формаційного закладу, адже студенти семінарії, кандидати до священства, є майбутніми духовними лідерами українського народу.

Насамкінець Митрополит Володимир привітав ювілярів, а збори завершилися спільною молитвою.

Наступні збори протопресвітерів відбудуться 8 жовтня 2024 року.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ