
Україна — в центрі діяльності Лева XIV і Ватикану
Візит Президента України Володимира Зеленського до Лева XIV у Кастель Ґандольфо, зустріч і молитва Папи з українцями з усього світу, що прибули в паломництві з нагоди Святого року, аудієнція для Синоду Єпископів УГКЦ, зустрічі українських єпископів із найвищими представниками Римської курії та представниками італійського уряду, а також участь архиєпископа Пола Ґаллагера, Секретаря Ватикану у зв’язках із державами, у Конференції з відбудови України в Римі — це дуже сильні та чіткі ознаки близькості Папи Римського і Ватикану до країни, на яку напала росія.
Про це йдеться на сайті Синоду Єпископів УГКЦ.
Ватикан як місце для мирних переговорів?
Під час аудієнції 9 липня 2025 року в Кастель-Гандольфо Папа Римський та Президент України обговорили нинішню війну і нагальну потребу знайти справедливий і тривалий мир. Було підтверджено важливість діалогу як найкращого шляху до припинення воєнних дій. Святіший Отець висловив біль за жертвами та близькість до українського народу, і поновив молитви, заохочуючи до всіх зусиль заради звільнення полонених і пошуку спільних рішень для припинення війни. Святіший Отець також підтвердив свою готовність вітати представників росії та України у Ватикані для переговорів.

Після аудієнції в Папи на віллі Барберіні Зеленський зустрівся з журналістами. «Передусім, я дуже вдячний Його Святості за цю зустріч, за те, що він нас привітав, і, звісно, за його допомогу», — сказав Зеленський. Він додав, що особливо вдячний за молитви та конкретну допомогу в поверненні українських дітей, викрадених росіянами під час війни, щоб діти могли повернутися до своїх близьких в Україні. «Це дуже важливе питання, ми його обговорювали», — заявив український президент.
Отже, аудієнція для Зеленського стала можливістю для Папи Римського підтвердити свою готовність надати Ватикан як місце для потенційних мирних переговорів, а для українського президента — продемонструвати свою готовність звернутися до третьої сторони, такої як Святий Престол, для переговорів щодо умов припинення війни.

Конференція з відбудови України
У Конференції з відбудови України-2025, що відбулася 11–12 липня в Римі, взяв участь архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер, Секретар із питань зв’язків із державами та міжнародними організаціями Апостольського Престолу. Він також мав розмову з Анною Б’єрде — операційною директоркою Всесвітнього банку, але насамперед — з Андрієм Єрмаком, радником президента Зеленського. Єрмак назвав розмову «значущою» і заявив, що вони обговорили «шерег важливих тем, від миру та справедливості до моральної відповідальності за захист невинних».
Святий Престол, заявив архиєпископ Ґаллагер під час конференції, «переконаний, що матеріальна відбудова буде успішною лише тоді, коли супроводжуватиметься справжнім відновленням людської та духовної тканини нації». Ватиканський «Міністр закордонних справ» наголосив на реакції Церкви від початку конфлікту, наводячи різні приклади: турбота про приблизно 3000 українських дітей; діяльність греко-католицької організації «Карітас України» та римо-католицької організації «Карітас Спес» охопила понад 4 мільйони людей різними формами допомоги, від їжі до житла. Допомога від «Карітасу» та інших організацій склала 500 мільйонів євро, Дикастерій у справах благодійності координував понад 260 гуманітарних транспортів, а Міжнародна католицька комісія з питань міграції впроваджувала психосоціальні програми та фінансувала структури допомоги. Однак архиєпископ Ґаллагер наголосив, що «відбудова означає насамперед зцілення сердець, стосунків і довіри».
Архиєпископ також вказує на кілька шляхів, що ведуть до «насправді цілісної реконструкції»: перший з них — поставити людей у центр уваги. Далі є питання відбудови, з урахуванням енергетики та цілісної екології, у напрямку відновлюваної енергії, — і цей шлях також має бути прикладом для світу. Секретар Ватикану у справах відносин із державами наголосив, що «відбудова України — це мета, якої жодна держава не може досягти самостійно», і Святий Престол «залишається готовим сприяти розв’язанню гуманітарних питань», не маючи наміру замінювати політичних гравців, але пропонуючи «тиху силу дипломатії, яка ставить гідність людини вище за всі розрахунки».
У цій конференції, четвертій у своєму роді після зустрічей в Лугано, Лондоні й Берліні, взяли участь 100 офіційних делегацій, 40 міжнародних організацій, 2000 підприємств (включаючи приблизно 500 італійських компаній) та сотні представників місцевих органів влади і громадянського суспільства — загалом 3000 учасників.

Мальтійський орден в Україні
Джон Т. Данлеп, Великий магістр Мальтійського ордену, звернувся до Римської конференції та закликав міжнародну спільноту дотримуватися принципів і правил, що регулюють міжнародне гуманітарне право. «Навмисні напади на цивільне населення і гуманітарних працівників, а також систематичне руйнування соціальних служб та інфраструктури є абсолютно неприйнятними», — заявив Данлеп, наголосивши, що людський вимір є «одним зі стовпів відновлення та відбудови України». Великий магістр повторив, що певні сфери потребують найвищого пріоритету та уваги: «Умови життя сиріт і дітей; необхідність забезпечення найкращого та найповнішого догляду за тими, хто зазнав тілесних ушкоджень; визнання і зцілення численних психологічних ран, завданих трагічною війною».
Для лікування т. зв. «невидимих ран» конфлікту Мальтійський орден розробив спеціальні програми, що пропонують індивідуальну, сімейну та групову психологічну підтримку в різних центрах по всій країні. Протягом трьох років було надано понад 60000 консультацій, які допомогли понад 37000 дорослих та приблизно 45000 дітей та неповнолітніх, як внутрішньо переміщених осіб (ВПО), так і біженців у сусідніх країнах.
Мальтійський орден, що присутній в Україні понад 30 років, одразу в лютому 2022 року розпочав спільну роботу всіх своїх асоціацій, служб екстреної допомоги та приблизно 1000 волонтерів (як іноземних, так і українських) для надання медичної, соціальної та психологічної допомоги, а також безпечного притулку для ВПО в Україні та сусідніх країнах, підтримуючи приблизно 4 мільйони людей. Понад 10000 тонн допомоги було розподілено у понад 70 місцях; 300000 осіб отримали допомогу на кордоні, а для розміщення біженців було підготовлено понад 60 притулків. Крім того, у 2022 році Орден відкрив у Львові протезну клініку для допомоги жертвам мін, фінансувавши на сьогодні понад 250 протезів.
Мальтійський орден зібрав понад 80 мільйонів євро, що є найбільшою допомогою в Україні з часів Другої світової війни. Організації Мальтійського ордену в Німеччині, Австрії, Італії, Франції, Литві, Польщі, Угорщині, Румунії та Словаччині також активно брали участь у проєктах допомоги біженцям.

«МЗС» Ватикану і ВР України
З нагоди Конференції архиєпископ Ґаллагер провів тривалу розмову з Оленою Кондратюк — заступницею голови Верховної Ради України. Після зустрічі вона висловила вдячність Святому Престолу за зусилля з повернення українських дітей, викрадених росією, та за підтримку міжнародної ініціативи президента Зеленського, і нагадала, що до цієї ініціативи долучилися понад 40 країн, включаючи Ватикан.
«Ми глибоко цінуємо увагу та підтримку, яку Папа Лев XIV і Ватикан виявляють до українського народу й дітей, що постраждали від війни», — заявила вона. Під час зустрічі обговорювалася ескалація російського терору проти цивільного населення, духовенства та культових місць. «На жаль, масштаби цих нападів зростають, а їхні наслідки жахливі. Росія також продовжує індоктринацію та мілітаризацію викрадених дітей і тих, хто проживає на окупованих територіях», — наголосила заступниця голови Верховної Ради.
Окрім того, наголосила Кондратюк, «нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини підтвердило, що це систематичні та серйозні порушення прав людини, які Росія навмисно скоює з 2014 року». Тож Україна сподівається, «що це рішення приверне ще більшу міжнародну увагу до цього питання й посилить тиск на росію. Ми вважаємо, що всіх викрадених дітей слід повернути негайно, до укладення будь-якої мирної угоди».
За словами пані Кондратюк, «архиєпископ Ґаллагер запевнив, що Святий Престол продовжить свою місію та посередницькі зусилля щодо повернення українських дітей».

Синод УГКЦ з урядом Італії про відбудову
9 липня, за день до Конференції, уряд Італії привітав членів Синоду Єпископів УГКЦ, які зустрічалися в Римі з 28 по 10 липня. Делегацію УГКЦ очолював її Предстоятель, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький Святослав Шевчук, а зустріч провів Альфредо Мантовано, заступник державного секретаря в Канцелярії Прем’єр-міністра. У зустрічі взяли участь міністр культури Алессандро Джулі, міністр довкілля та енергетичної безпеки Джилберто Пікетто Фратін, міністр охорони здоров’я Ораціо Скіллачі, посол Італії при Святому Престолі Франческо Ді Нітто, президент Трієнале Мілано Стефано Боєрі, президентка фонду MAXXI — Національного музею мистецтва XXI століття Емануела Бруні та голова дитячої лікарні й фонду «Bambino Gesù» Тіціано Онесті.
У вступному слові до делегації Мантовано зазначив: протягом 40 місяців агресії УГКЦ «довела, що є живою Церквою, де поняття Церкви збігається з поняттям спільноти. Пастирська опіка та духовна підтримка поєднувалися з турботою, включаючи фізичну, про ваш народ, який шукав притулку й захисту. Ви були більш єдиною Церквою, ніж це зазвичай вважається на Заході. Разом з іншими християнськими Церквами ви відреагували цілісно і злагоджено, й ми сподіваємося, що ця єдність ніколи не похитнеться». Мантовано зазначив, що протягом наступних 10 років для відбудови України знадобиться приблизно 309 мільярдів доларів, і що місцеві представники, включаючи «єпископів, єпархів, екзархів та апостольських адміністраторів», відіграватимуть ключову роль у відбудові.
Представляючи делегацію УГКЦ, Блаженніший Святослав розповів про глобальний вимір Церкви та поінформував про програму зцілення воєнних ран і активну участь Церкви у відбудові України з початку російської агресії.
Єпископи Максим Рябуха, екзарх Донецький, та Михайло Бубній, екзарх Одеський, представили ситуацію у своїх регіонах і найважливіші потреби, пов’язані з їх відбудовою. Єпископ Рябуха наголосив на необхідності інвестування в освіту і психологічну підтримку населення.
На завершення зустрічі було внесено пропозицію створити Лабораторію відбудови України, яка об’єднає італійські та міжнародні культурні установи, архітектурні та інженерні фірми, підприємства і суб’єкти господарювання, що зосереджені на міському й архітектурному відродженні міст і культурної спадщини України, створюючи європейський центр відбудови, з особливим акцентом на соціальній інфраструктурі, такій як школи та культурні установи.

Бомбардована Україна
Під час Римської конференції з питань відбудови України, в ніч із 9 на 10 липня, російські атаки посилилися, зокрема на Київ. Вибухи дронів пошкодили, серед іншого, будівлю Апостольської нунціатури в Шевченківському районі, де розташовані численні дипломатичні місії з інших країн. Виступаючи перед ватиканськими медіа, архиєпископ Вісвальдас Кульбокас, Апостольський Нунцій у Києві, наголосив, що атаки посилилися і що будівля нунціатури також була пошкоджена, включаючи дах головного корпусу, гараж і технічні приміщення. Було зібрано кільканадцять великих осколків.
Архиєпископ Кульбокас повідомив: «Уламки, що впали на будівлю, також упали за кілька метрів від мого будинку. Коли чуєш такі потужні вибухи — неможливо спати, тож ми спустилися вниз, бо треба бути готовим залишити будівлю у разі пожежі. Залишатися на горішніх поверхах було б надто ризиковано — у разі прильоту в житловий будинок часто бракує часу, щоб вибігти».
Нунцій зазначив, що «атаки на Київ завжди були частими від початку масштабного вторгнення, але можна сказати, що у 2023–2024 роках вони були періодичними. Вони були дуже інтенсивними на початку масштабної війни, тобто в лютому й березні 2022 року, а зараз — із кінця травня, протягом червня та початку липня — інтенсивність значно зросла, як за частотою ракетних атак та атак безпілотників різних типів, так і за їхньою кількістю. Наприклад, якщо враховувати лише безпілотники, якщо я не помиляюся, вибухи йшли один за одним протягом трьох годин. Потім прилітали ракети. Три години означають, що чути, як пролітає безпілотник, а потім той самий безпілотник повертається, і не знаєш, яку ціль він шукає, бо чуєш його просто над головою. Потім ще один, п’ятий, десятий, двадцятий, тридцятий… це ніколи не закінчується. Потім чуєш вибухи, і все дуже інтенсивно», — сказав архиєпископ Кульбокас.

Кардинал Дзуппі про репатріацію українських дітей
Кардинал Маттео Дзуппі, голова Конференції єпископів Італії та спеціальний посланець Папи Римського з питань України, 10 липня зустрівся з членами Синоду Єпископів УГКЦ, запевнивши у незмінній солідарності Італійської Церкви з українським народом. У своїй промові кардинал Дзуппі окремо зупинився на гуманітарних зусиллях, спрямованих на репатріацію українських дітей, незаконно вивезених до Росії. Президент Зеленський надав йому новий список дітей, яких має перевірити російська влада, а механізм також передбачає перевірку нунцієм у Києві та нунцієм у Москві.
Однак ієрарх визнав, що процес репатріації неповнолітніх, як і возз’єднання сімей та обміну полоненими, просувається надто повільно через труднощі у спілкуванні між сторонами і труднощі з перевіркою інформації. Попри все, зазначив кардинал Дзуппі, зусилля тривають.

Україна близька серцю Лева XIV
Зустріч Папи з Президентом Зеленським стала наступною в серії значущих жестів щодо України за перші два місяці його понтифікату. 28 червня Лев XIV прийняв приблизно 4000 членів Української Греко-Католицької Церкви. «Я хотів би висловити свою близькість змученій Україні, дітям, молоді, людям похилого віку та особливо сім’ям, які оплакують втрату своїх близьких», — сказав Лев XIV у базиліці Святого Петра.
«Я поділяю ваш біль за в’язнів та жертв цієї безглуздої війни», — запевнив він українців, які приїхали з усього світу. Після зустрічі український Президент подякував Папі у посланні на Платформі X: «Дякую Вам, Ваша Святосте, за ваші постійні молитви та співчуття до України та нашого народу. Разом ми повинні зупинити цю безглузду російську агресію і захистити невинне життя. Нам потрібен справедливий мир».
Вони зустрілись особисто 18 травня. Зеленський був першим представником держави, кого Папа Лев XIV прийняв на аудієнції одразу після інавгураційної Меси його понтифікату. Президента прийняли разом із першою леді Оленою Зеленською. Президент привітав Папу Лева XIV з початком його понтифікату і зазначив, що він уособлює надію для мільйонів людей, які прагнуть миру. Президентське подружжя висловило вдячність Святішому Отцю за підтримку України та його заклик до справедливого й міцного миру, звільнення в’язнів і повернення дітей, викрадених росіянами. Під час розмови вони обговорили, як цього можна досягти якомога швидше.
Зеленський наголосив, що авторитет і голос Святого Престолу можуть відіграти важливу роль у припиненні цієї війни. Президент висловив вдячність Ватикану за готовність служити платформою для прямих переговорів між Україною та росією. Зеленський вкотре підтвердив готовність України до переговорів у будь-якому форматі задля досягнення відчутних результатів.
Особливу увагу було приділено сприянню у звільненні військовополонених та поверненні дітей. Лев XIV запевнив, що докладе всіх зусиль у цій сфері. Олена Зеленська також висловила вдячність за лікування українських дітей у ватиканській клініці «Bambino Gesù».
Раніше, 12 травня, український лідер став першим іноземним главою держави чи уряду, з яким новий Папа, обраний 8 травня, поспілкувався телефоном. Під час розмови Президент запросив Папу приїхати в Україну з апостольським візитом. Своєю чергою, 14 травня Лев XIV запропонував Ватикан як місце посередництва для ворогуючих сторін, але цю пропозицію відхилив Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
Спостерігачі інтерпретують жести Папи в перші два місяці його понтифікату як дуже сильні та чіткі ознаки близькості до країни, в яку вторглася Росія. Його попередник, папа Франциск (2013–2025), довго прагнув зберігати нейтральну позицію щодо російської агресії. Папа не раз виступав за мир в Україні, хоча деякі його заяви та жести сприймалися як недоречні та стикалися з критикою.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ