У Старуні молитовно вшанували Пратулинських мучеників

У четвер, 23 січня, Свята Церква спогадує пам’ять християнського подвигу Пратулинських мучеників. Цьогоріч виповнюється 151 рік від дня, коли 13 українців загинули мученицькою смертю, ставши на захист Української Греко-Католицької Церкви від свавілля російського православ’я. З цієї нагоди, в рамках вечірньої програми, у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача відбулося молитовне вшанування Пратулинських мучеників.

Як зазначає медіацентр відпустового місця, богослужіння очолив о. Михайло Добровольський у співслужінні о. Володимира Лукашевського, о. Михайла Брика, о. Назара Мицка та диякона Андрія Байдюка.

Розпочалася вечірня програма з молебню до блаженних новомучеників. Численні вірні прийшли до храму, аби спільно просити мучеників заступництва за нашу Україну та увесь народ.

Опісля відбулася особлива подія – освячення ікони Пратулинських мучеників, написаної іконописцем Романом Яворським. Душпастирі висловили подяку Василю та Лілії Байдюкам, які пожертвували ікону для Відпустового центру.

Далі прочани взяли участь у головній християнській молитві – Божественній Літургії, під час якої о. Михайло виголосив проповідь. Спершу душпастир розповів про події, що розгорнулися у с. Пратулин 151 рік тому.

«Сьогодні Свята Церква згадує пам’ять славних Пратулинських мучеників, які віддали свої життя за право бути дітьми своєї Церкви. У 1874 році село Пратулин, що знаходиться у теперішній Польщі, постраждало, оскільки перебувало в лоні УГКЦ. І коли люди почули, що є загроза втратити свій храм, який хотіли забрати, вони виступили на його захист. Тринадцять з них віддали своє життя, 180 були тяжко поранені. Селянам навіть не дали змоги забрати тіла, а наступного дня мучеників поховали у братській могилі, бажаючи знищити пам’ять про цю подію. Можливо, про це село ніколи б не говорили, якби не ця трагедія. Розуміючи небезпеку для життя, вони попри все залишилися вірними Христові», – мовив проповідник.

Душпастир пояснив, що події в Пратулині є нагадуванням про те, що боротьба за віру та ідентичність триває вже століттями. Важливо розуміти, що наш духовний спадок і зв’язок із Вселенською Церквою мають глибоке історичне коріння, яке століттями намагалися знищити.

«Церква на наших землях мала зв’язок із центром Вселенської церкви – Римом. Заглиблюючись в історію, згадуємо, що наші князі й королі були віруючими, хоча довкола було дуже багато відступників. Через укладення Берестейської унії у 1596 році нашій Церкві було забезпечено збереження східного обряду із визнанням верховенства Папи Римського. Саме тому згодом Петро I особисто вбивав уніатських священників та монахів, бо Церква ставала основою здорової духовності та патріотизму. І вони далі це роблять, бо не вміють інакше. Ми ж маємо бачити й захищати своє», — додав він.

Жертовність Пратулинських мучеників, за словами душпастиря, є прикладом, який змушує замислитися над нашою відповідальністю за віру, ближніх і Батьківщину. Їхній подвиг перегукується з сучасністю, адже нині, як і тоді, вірність та готовність захищати правду вимагають від нас сили духу та непохитності.

Після Літургії о. Володимир Лукашевський склав подяку запрошеному проповіднику, а опісля кожного паломника благословили мощами Пратулинських мучеників та освяченим єлеєм.

По завершенні молінь, вірних закликали плекати пам’ять про мучеників й складати молитви до Христових воїнів за наших захисників та захисниць, які сьогодні проливають кров за наші життя.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ