«У єдності плекайте своє сестринство», — Блаженніший Святослав до Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії

«Сестри пішли за своїми людьми, які тоді не мали ні їжі, ні одягу, ні пиття, ні надії на завтрашній день. Сестри їм посвідчили: «Отець Небесний про вас дбає». Вони зберегли свій народ від того, щоб він розгубився у безкраїх світах». Такими словами Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук звернувся до Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії на відкритті ювілейного 90-го року з дня утворення Європейської Провінції Співстраждання Матері Божої.

Щоб відзначити урочисту подію, цього дня в Архікатедральному і Митрополичому соборі Воскресіння Христового, що у м. Івано-Франківськ, чисельно зібралися сестри-монахині Згромадження, єпископи Української Греко-Католицької Церкви з усього світу, духовенство та монашество інших Згромаджень нашої Церкви, а також вірні.

Звертаючись до присутніх у часі Архієрейської Божественної Літургії з проповіддю, Блаженніший Святослав відзначив, що після свята Зіслання Святого Духа святе Євангеліє кожного дня подає нам для духовної поживи слова Христа з Нагірної проповіді:

«Вживаючи сучасну богословську мову, ми споглядаємо керигму з уст самого Христа. Він проголошує правила життя у Царстві Небесному тут, на землі, між Своїми учнями. І те, що Він каже, є відповіддю на наші сучасні пошуки у часі війни – і духовні, і суспільно-політичні. Ми сьогодні чуємо запевнення Ісуса Христа про те, що Бог дбає про Своїх людей. Каже Він: “Не журіться!”. “Не журіться завтрашнім днем” — як багато ми журимося про те, чи буде в нас той завтрашній день».

«Каже Христос: “Досить дневі його власного лиха”. Але ця певність, яку проголошує Христос, не є звичайним квієтизмом чи людською байдужістю. Ні! Це проголошення серцевини християнської віри в Бога Отця, який знає потреби людини ще перед тим, як вона відкриє свої уста в молитві-проханні до Нього. Про що ж тоді треба журитися? Сьогодні Христос чітко скеровує всі наші зусилля в певному напрямку — шукайте насамперед Царства Небесного, його справедливості, а все інше вам додасться. “Шукайте Царства Небесного” — це дуже динамічна фраза», — мовив Предстоятель.

«Шукання — це вічний процес, яким Господь притягує людину до Себе, заглиблює її у Своє таїнство життя. Живого Бога, присутнього між нами, ми повинні кожного дня шукати перш за все. Можливо той пошук заведе нас кудись, куди ми до цього часу й не думали йти. Ангел може переорієнтувати нашу увагу на те місце, де сьогодні перебуває Христос. Ми покликані Його знаходити кожного дня. Не просто шукати Царства Небесного, а шукати його справедливості. Вона не має нічого спільного з юридичними нормами, йдеться про святість життя, про праведність», — додав він.

Відтак Архієрей закликав кожного перш за все постійно шукати святості самого Бога, яка є ознакою присутності Царства Небесного між нами вже і тут: «Його шукайте й проповідуйте там, де ваша присутність є найбільш потрібною. Ці слова, заклик рухатися, шукати й знаходити, особливо відкривають глибинний зміст тієї події, яку ми з вами сьогодні зібралися святкувати, і в цій події шукати Христа».

Згодом Глава УГКЦ наголосив, що 90-літній ювілей утворення Європейської Провінції Співстраждання Матері Божої Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії — це вшанування події, яка пов’язана з відповіддю нашої Церкви на феномен глобалізації української громади:  «Тільки уявіть собі — з тогочасної Австрійської імперії хвилі українців почали роз’їжджатися по різних куточках земної кулі.  Ця хвиля, яка відносила наших братів і сестер до Канади, США, Бразилії та Аргентини, створила цілком інші умови існування української громади. Сьогодні звичним є поняття «світового українства», тоді ж воно лише формувалося. Наша Церква була першою, яка заопікувалась своїм народом на глобальному рівні. За нашими емігрантами пішли наші сестри-монахині».

Пригадуючи історію створення та служіння Згромадження, Патріарх зауважив, що в умовах поневірянь українців закордоном, монахині стали надійною підтримкою для свого народу: «Сестри пішли за своїми людьми, які тоді не мали ні їжі, ні одягу, ні пиття, ні надії на завтрашній день. Сестри їм посвідчили: «Отець Небесний про вас дбає». Вони зберегли свій народ від того, щоб він розгубився у безкраїх світах».

Детальніше з історією Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії можна ознайомитися за посиланням.

«Коли Європа переживала Першу світову війну, а наша Церква опинилася розділеною кордонами нових повоєнних держав, і перед нашою Церквою, і перед Згромадженням Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії постали нові виклики. Зокрема виклик відчуження одні від одних. Та сестри вирішили творити глобальне Згромадження. Думаю, що на це їх надихнув праведний Митрополит Андрей Шептицький — перший глобальний душпастир нашої Церкви, який в той час відвідав і Канаду, і Аргентину й Бразилію, а повернувшись до Галичини, почав дбати про тих українців, які опинилися далеко поза межами нашої Батьківщини. І ось в 1932 році Папа Пій XII видає нові Устави для Згромадження, але перед тим питає, чи сестри хочуть бути єдиними. І всі сестри з цілого світу сказали: “Ми є одна Церква, один народ”. І 90 років тому, 4 липня 1934 року, відбулася перша Капітула новооб’єднаного Згромадження», — закцентував Блаженніший Святослав.

А відтак додав: «На тій Капітулі сестри вчинили пророчий жест — зняли свої обручки й переплавили їх на єдину Євхаристійну чашу. І таким чином показали: “Ми у Христі є єдиною родиною сестер глобальної Української Греко-Католицької Церкви”. Можливо, ця подія 1934 року на десятиліття випередила єднання українців у своїй єдиній Церкві. Бо не було іншої інституції, яка була б фундаментом, основою та осердям світової української громади».

Насамкінець Предстоятель подякував сестрам за наслідування поклику їхніх великих попередниць та побажав постійно зростати у єдності: «Тільки у єдності є сила народу, бо вона є плодом діяння Святого Духа. Сьогоднішня подія є величезним знаком надії для глобальної Української Греко-Католицької Церкви патріаршої гідності третього тисячоліття. Дорогі сестри, ви сьогодні є пророчими устами Божого люду».

«Христос є там, де найбільше болить. Там шукайте Царства Небесного й Воскреслого Христа, тоді лишитеся собою та збережете свою ідентичність. У цій єдності плекайте своє сестринство», — побажав Блаженніший Святослав.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ