У Гошеві відбувся Форум стійкості родин загиблих Воїнів

З ініціативи «Карітас Україна» впродовж 25-27 жовтня у Будинку паломника, що в Гошеві на Ясній Горі, тривав Форум стійкості родин загиблих Воїнів.

Як йдеться у дописі на сторінці благодійної організації, до відпустового місця приїхали дружини, матері та діти Героїв з Івано-Франківська, Тернополя та Жовкви. Працівники Карітасів з цих трьох міст організували для них духовно-психологічну віднову.

Перший день розпочався зі знайомства з Василіянським монастирем Преображення Господнього на Ясній Горі. Отець Микола Микосовський розповів про Гошівську чудотворну ікону та історію храму Переображення ГНІХ. Опісля в храмі розпочались нічні чування. При запалених свічках, під тихі звуки гітари, учасники споглядали хрест святого Даміана –  особливу ікону розп’яття. Це був час тиші, коли кожен міг відчути у своєму серці голос Божий.

Наступний день розпочався з хвилини мовчання та виконання Державного Гімну України. Божественну Літургію очолив о. Андрій Нагірняк. Працівники Карітасу України — Іляна Кучерук та Ганна Гоменюк представили учасникам менеджерів місцевих організацій, які підготували роботу в чотирьох групах. Фасилітатор Ольга Лущик ознайомила присутніх з чотирма темами, в яких кожен працюватиме. Духовну групу очолив о. Юрій Павлюк.

Матері та дружини ділились своїми роздумами про те, якої підтримки вони потребують від священників. Усі їхні думки були записані для того, щоб знати, як далі працювати з родинами загиблих Героїв. Найбільше родини потребують духовно-психологічної підтримки.

У психологічній групі координаторами були психологині Наталя Мельникова та Людмила Сухарєва. Матері Героїв та вдови відповідали на запитання: «Як ми можемо підтримувати себе?». Найчастіше звучали такі думки: дати волю емоціям, вшанування пам’яті Героїв, бути соціально активними, вести щоденник, турбуватись про власне здоров’я, реалізовувати мрії, спілкуватись з психологами.

Групу «Активізація лідерства» очолила Галина Батюк – дружина Героя, співзасновниця ГО «Родини загиблих захисників і захисниць Івано-Франківська».

Матері та дружини ділились свідченнями про те, у чому може проявлятись їхнє лідерство у громадах. Говорили про простір для людей зі свіжою втратою, куди можна прийти поспілкуватись, про кооперацію з владою та бізнесом, про дні пам’яті в школах, ярмарки в селах, творчість (написання віршів, спогадів), курси перекваліфікації, фотосесії, створення громадських організацій, турботу про дітей та їхній стан. 

На Форум також запросили гостей, які розповіли, чим можуть допомагати родинам загиблих.

Наталія Тарабалка, мати героя «Київського Привида» Степана Тарабалки, створила громадську організацію, оздоровчий центр соціально-психологічної допомоги. Тут можна отримати консультацію психолога та психіатра, травматолога та реабілітолога, пройти курс масажу, фізіотерапевтичні процедури, апітерапію. 

Своєю чергою, ветеран Дмитро Харчук розповів про свій військовий шлях 2014-2015 роках в АТО, а також 2022-2023 роки в ЗСУ. Попри два поранення, дві клінічні смерті та 18 операцій, чоловік заснував ГО «Рух ветеранів Лановеччини».

Володимир Веркалець, представник влади з питань ветеранів, розповів про роботу ОВА на підтримку родин Героїв, безвісти зниклих. Це і відвідини сімей в громадах, і відпочинок у горах матерів та дітей.

Фахівці «Карітасу Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ» Наталія Багацька та Яна Орищина упродовж цих днів працювали з дітьми. Під час майстер-класів діти складали плани на майбутнє, багато говорили про дружбу, про супергероїв, якими стали їхні батьки, грали в різноманітні ігри. Підлітки разом з аніматорами з Тернопільщини брали інтерв’ю у паломників з Гошева, грали у квест, брали участь в дитячому аукціоні.

«За ці три дні було виплакано багато сліз, проговорено чимало того, що стояло важким тягарем на серцях. Матері співчували дружинам, а дружини — матерям. Було багато обіймів, розмов з психологами та духовенством. Матері з Тернопільщини та Жовківщини обмінялись контактами з «Дружинами янголів» з Івано-Франківщини. Це громадська організація, яку очолює Любов Василів-Ганущак. Мета — об’єднання дружин Героїв, допомога та підтримка родинам, якісно проведений час, спілкування», — розповідають організатори.

Учасники Форуму стійкості наповнились радістю і розділили своє горе. Усіх об’єднала спільна біда, а роз’їхались по своїх містах, як брати та сестри.

«Щиро дякуємо Caritas Ukraine за такий важливий напрямок роботи, який допомагає людям віднайти внутрішній спокій та силу рухатись вперед!» — складають подяку фахівці франківського Карітасу.

Захід організували у рамках проєкту «Підтримка сімей, що постраждали від війни в Україні».

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ