Цього дня у 1945 році відбувся арешт ієрархії УГКЦ

11 квітня 2024 року минає 79-та річниця трагічних подій початку ліквідації УГКЦ. Саме цього весняного дня у 1945 році, за наказом сталінського режиму, було заарештовано Митрополита Йосифа Сліпого та всіх греко-католицьких єпископів у Львові та Станіславові.

У цей день Народний комісар державної безпеки УРСР та прокурор Львівської області затвердили рішення позбавити Владику Григорія Хомишина волі. Того ж дня працівник Станіславівського управління Народного комісаріату державної безпеки Свистун отримав ордер № 634 на арешт і обшук Єпископа. У ніч на 12 квітня 1945 р. також було заарештовано нового Митрополита Й. Сліпого та єпископів М. Будку, М. Чернецького, Г. Хомишина, І. Лятишевського та велику кількість священиків.

У 1945-1946 рр. все вище духовенство УГКЦ разом з працівниками курії, викладачами теології та філософії богословських академії та семінарій, ченцями (близько тисячі осіб) було заарештовано і вивезено на Схід.

Шляхом репресій радянська влада намагалася змусити ієрархію Греко-Католицької Церкви погодитись на об’єднання з російською православною церквою. Однак, жоден з усіх заарештованих єпископів не погодився на співпрацю.

Пропонуємо переглянути документальний фільм про ці події, знятий пресбюро УГКЦ у 1995 році. В основі фільму рідкісні спогади Патріарха Йосифа Сліпого, інтерв’ю репресованих священиків о. Володимира Мороза та о. Миколи Пристая, архівні матеріали з історії ліквідації УГКЦ та пастирське слово Блаженнішого Мирослава-Івана Любачівського. Оповідачем у фільмі виступає слуга Божий Кардинал Любомир Гузар (1933-2017), тоді ще архімандрит.

Автор сценарію — Орися Потупа. Опубліковано в квітні 2015 року для медіаресурсу УГКЦ.

 

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ за матеріалами Департаменту інформації УГКЦ, офіційного сайту Катедрального Собору Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії УГКЦ та кандидата історичних наук, доцента Олега Єгрешія.