Розстріляна свобода слова: в Івано-Франківську обговорили виклики сучасної журналістики
У четвер, 17 серпня, у приміщенні конференц-зали Архієпархіального управління відбулася презентація масштабного проєкту «Розстріляна свобода слова». Організатором та ініціатором заходу стала Національна спілка журналістів України на чолі із керівником — Сергієм Томіленком.
Захід став оглядом ситуації, яка склалася в Україні у зв’язку з атаками росіян на працівників засобів масової інформації від початку повномасштабного вторгнення.
Співорганізаторами заходу стала Івано-Франківська обласна спілька журналістів спільно із Департаментом інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.
У презентації проєкту взяли участь понад 40 журналістів із Прикарпаття, а також внутрішньо переміщені медійники, які знайшли прихисток на Франківщині. Серед учасників заходу Сергій Томіленко, голова НСЖУ, Віталій Голубєв, секретар НСЖУ, Лілія Боднарчук, очільниця Івано-Франківської обласної НСЖУ, Вікторія Плахта, секретарка Івано-Франківської обласної НСЖУ, а також о. Іван Стефурак, керівник Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та інші.
Традиційно зібрання розпочалося із виконання Державного гімну України.
Відтак до присутніх звернулася Вікторія Плахта, вона привітала учасників, а також подякувала журналістам, які знайшли можливість завітати на захід. Пані Вікторія повідомила про порядок проведення конференції.
Пізніше слово мала Лілія Боднарчук, вона ствердила, що журналістський фах ніколи не був безпечною професією: «Завжди за сказане чи написане слово ми несли відповідальність, інколи навіть втрачаючи здоров’я чи життя. Працювати у нинішніх реаліях ще складніше, бо ми маємо добре думати про те, що ми пишемо, аби не зашкодити ані собі, ані державі. Сьогоднішній захід має допомогти нашій професії розкрити злочини й показати, якою ціною дається нам свобода, якою ціною наші колеги виборюють її».
Пані Лілія також подякувала Сергію Томіленку за його ініціативу та за те, що він впродовж багатьох років, а особливо у воєнний час, підтримує колег-журналістів. Очільниця франківської спілки побажала всім присутнім плідної праці, миру та перемоги.
Опісля цього пані Вікторія подякувала Архієпископу і Митрополиту Івано-Франківському Владиці Володимиру Війтишину та Архієпархіальному управлінню за сприяння, допомогу та постійну підтримку обласної спілки журналістів Прикарпаття.
Відтак слово мав о. Іван Стефурак. Священнослужитель спершу передав вітання від Високопреосвященного Владики Володимира, який мав велике бажання зустрітися із медійниками, однак зараз знаходиться у відрядженні в столиці, бо вже завтра, 18 серпня, Патріарший собор Воскресіння Христового святкуватиме 10 років від дня його освячення.
«Дуже раді, що ви приходите до нас та співпрацюєте з нами, адже це дуже важливо. Католицька Церква відкрита до засобів масової інформації — ми живемо за правилами II Ватиканського собору, який відбувся ще в 1962 році. І вже тоді був виданий важливий документ «Inter Mirifica», присвячений засобам масової комунікації. Кожного року ми відзначаємо Всесвітній день суспільних комунікацій», — зазначив о. Іван звертаючись до журналістів.
Відтак священнослужитель мовив: «Знаєте, колись Папа Іван Павло II сказав, що Церква має бути «будівлею зі скла». На що багаторічний голова Папської ради із соціальної комунікації кардинал Джон Патрік Фолі додав, що якщо скло забрудниться, то завжди мають знайтися журналісти, аби його «протерти». І знаєте, сьогодні не тільки Церква, але й будь-яке суспільство, будь-яка установа, особливо у часі війни, повинна бути «будівлею зі скла», а ми, журналісти, маємо робити все, щоби вона була прозорою. Особливо, пам’ятаючи про наших колег-журналістів, які висвітлюючи правду, віддали власні життя! До цього нас закликає Христос, щоб ми завжди пізнавали правду, яка визволить нас».
Продовжився захід врученням посвідчень журналіста трьом медійникам із Прикарпаття. Нагороджуючи журналістів квитками, пан Сергій зазначив, що добровільне об’єднання дуже радіє вступникам до спілки. Очільник НСЖУ розповів, що через війну вони не можуть знати точної кількості учасників об’єднання, бо багато працівників ЗМІ зараз знаходяться у зоні бойових дій або на окупованих територіях. Однак до повномасштабної війни спілка включала 18 000 учасників.
Пізніше відбулася презентація проєкту «Розстріляна свобода слова», який втілює у реальність Національна спілка журналістів України спільно зі шведською неприбутковою організацією «Civil Rights Defenders».
«Розстріляна свобода слова» — це документальний проєкт, у якому зібрані відеоісторії понад 100 журналістів у різних форматах, зокрема відеосюжетах, інтерв’ю записаних на Інтернет платформах Zoom та Skype та текстових матеріалах.
Опісля перегляду документального ролика всі присутні у залі хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх Захисників України, зокрема журналістів, які віддали своє життя, відстоюючи волю, незалежність та світле майбутнє нашої Батьківщини.
Відтак слово мала пані Марія Лі, мати українського телеведучого та актора Павла Лі, якого розстріляли російські окупанти в Ірпені у березні 2022 року. Пані Марія подякувала центру журналістської солідарності за підтримку їхньої сім’ї, вона також зазначила, що за сприяння друзів та колег Павла, у їх рідному Ірпені вдалося встановити пам’ятник полеглому телеведучому.
Згодом пан Сергій наголосив, що обов’язком спілки журналістів, та кожного медійника зокрема, є підтримка родин полеглих працівників ЗМІ.
Наступним питанням для обговорення у часі зустрічі стала дискусія на тему економічної стійкості локальних медіа. Керівники друкованих видань, радіо, телебачення, Інтернет-ресурсів поспілкувалися про важливість формування суспільства за допомогою медіа.
Звертаючись до присутніх, отець Іван Стефурак наголосив на важливості популяризації друкованих ЗМІ, подібно до прикладу світової практики, та зауважив, що кожна модель ЗМІ — чи то друковані видання, радіо або ж телебачення, можуть існувати та співпрацювати паралельно й успішно, адже саме це є важливим чинником формування якісних поглядів суспільства. Також він додав, що в сучасних умовах кожне медіа має знаходити спосіб власної прибутковості та самофінансування, яке б забезпечувало злагоджену роботу редакції та не зобов’язувало її до просування певних думок спонсорів.
«Коли з’явився кінематограф, він не знищив театру. Винахід телебачення не усунув радіомовлення. А чому сьогодні в тих країнах, зокрема Західної Європи чи Америки, де 95% населення має доступ до Інтернету, населення й надалі активно передплачує друковані видання? Бо по сьогодні ще ніхто не скасовував поглибленого стилю читання, де ти тримаєш щось в руці без мерехтіння екрану, підкреслюєш, вирізаєш, робиш каталогований архів тощо… Друкована газета залишається актуальною завжди. Бо хоч цифрові ЗМІ точно випереджують друковані за часом подання інформації, але вони не можуть задовольнити всього того, що дає нам друкована газета. Друковані видання — це найкращий стиль читання для аналітики, а пошта мала б якнайкраще сприяти своєчасній доставці газети. На жаль в Україні чомусь останніми роками розкручується міф, що друкованих видань більше не потрібно, вартість доставки постійно зростає, а якість послуг все чимраз погіршується», — розмірковував о. Іван.
Свої думки з цих та інших приводів висловили також Андрій Русиняк, керівник ТРК “РАІ”, Ігор Терлецький, головний редактор Городенківської районної газети “Край”, Іван Гриджук, головний редактор Надвірнянської районної газети “Народна воля”, та інші.
Відтак учасники конференції обговорили питання та проблеми, із якими зустрічаються сучасні засоби масової інформації, а також шляхи до їх вирішення.
На завершення відбулося нагородження грамотами та подяками. Серед нагороджених почесну грамоту секретаріату Національної спілки журналістів України за вагомий внесок у розвиток української журналістики, активну участь у житті Івано-Франківської обласної спілки журналістів вручили також о. Івану Стефураку, керівнику Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.