Рішення VII Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії УГКЦ

Пропонуємо вам ознайомитися з рішеннями VII Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії УГКЦ, який відбувався 26-27 вересня у Чернівцях. Його тема — «Практичні кроки втілення в Івано-Франківській Митрополії рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2024 р. щодо головної теми “Бути благовісниками надії: євангелізація в контексті війни”».

До участі в Митрополичому Синоді, який очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин, були запрошені всі єпископи Івано-Франківської Митрополії УГКЦ, а саме: Єпископ Коломийський Владика Василій Івасюк, Єпископ Чернівецький Владика Йосафат Мощич, Єпископ-помічник Івано-Франківської Архієпархії Владика Микола Семенишин та Єпископ-помічник Коломийської Єпархії Владика Петро Голіней.

Публікуємо Рішення цього Синоду, які були проголошені відповідним Декретом:

РІШЕННЯ

Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії

26-27 вересня 2024 р. в м. Чернівці

І. Взяти до уваги звіт про стан виконання рішень Митрополичого Синоду від 12-13 лютого 2024 року Божого на основі запитника, опрацьованого секретаріатом Синоду.

ІІ. Відповідно до ІV рішення Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії від 12-13 лютого 2024 р., і надалі єпархіальним комісіям у справах душпастирства охорони здоров’я та відповідальним за цю ділянку особам втілювати в життя архієпархії та єпархій Івано-Франківської Митрополії програму «Зцілення ран війни».

ІІІ. Задля втілення рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2024 р., щодо головної теми «Бути благовісниками надії: євангелізація в контексті війни» у Івано-Франківській Митрополії:

1.1. Просити Митрополита заснувати Митрополичу комісію у справах євангелізації. Головою комісії іменувати Голову Комісії у справах євангелізації Івано-Франківської Архієпархії, заступником голови – Голову Комісії у справах євангелізації Коломийської єпархії, а секретарем – Голову Комісії у справах євангелізації Чернівецької єпархії.

1.2. Доручити Митрополичій комісії у справах євангелізації у співпраці з Патріаршою комісією у справах євангелізації організовувати між’єпархіальні формаційні курси для спільнот і шкіл, які займаються євангелізацією та розпочати процес заснування формаційної «Школи Благовісті», а також опрацювати відповідні положення.

1.3. Ознайомити Митрополичу комісію у справах євангелізації з витягом із протоколу та дискусією щодо головної теми Митрополичого Синоду.

2.1. Ввести до постійної священничої формації спеціальний курс проголошення керигми за програмою Патріаршої комісії УГКЦ у справах євангелізації.

2.2. Наступні реколекції для священників та їхніх дружин повинні мати керигматичний вимір.

2.3. Доручити канонічним відділам у співпраці з Комісіями у справах євангелізації впорядкувати канонічний статус наявних мирянських спільнот і шкіл, залучених до євангелізації в архієпархії та єпархіях (протопресвітеріатах, парафіях); Комісіям у справах євангелізації чувати над їх формацією.

2.4. Доручити ректору Семінарії у співпраці з ректором Івано-Франківської Академії імені Івана Золотоустого запровадити до предмету гомілетики розділ про керигматичну проповідь.

3. Використовуючи матеріали Патріаршої Комісії у справах євангелізації та Митрополичої комісії, священнослужителям наполегливо рекомендується:

1) заохочували вірних передавати дар віри і свідчення християнського життя. Таким чином, щоб кожна особа в родині та домашній Церкві змогла набути досвід віри в Господа, навчитися щоденно виявляти її в родинному колі та індивідуально;

2) заохочували вірних до особистого читання Святого Письма та в родинному колі (наприклад, фрагмент Євангелія, який в той день звучить у храмі на Божественній Літургії згідно церковного календаря або фрагмент на вибір, використовуючи домашнє Святе Письмо чи дитячу Біблію);

3) заохочували вірних до недільної спільної трапези в сім’ях та родинах, щоб розділити радість трапези, поділитися почутим словом Євангелія в церкві, і як це Слово Боже промовлятиме до них та супроводжуватиме їх наступного тижня;

4) використовувати кожну нагоду для керигматичного проголошення Євангелія;

5) регулярно провадити молитовне читання Святого Письма в парафіяльній спільноті;

6) усі зустрічі парафіяльних спільнот розпочинати з читання і короткого коментування тексту Святого Письма;

7) регулярно пояснювати вірним богослужіння, церковні обряди і традиції в євангелізаційному ключі на основі розроблених матеріалів Патріаршої літургійної комісії;

8) під час звершення Святих Таїнств, відправ паралітургійних богослужінь, благословень, посвячень (треб) євангелізувати та проголошувати Боже слово;

9) підтримувати наявні та канонічно створювати нові парафіяльні євангелізаційні спільноти для молитви за проповідників Євангелія та за розвиток євангелізаційної місії нашої Церкви;

10) проводити щорічні парафіяльні керигматичні реколекції та місії, залучаючи до співпраці осіб, які мають такий досвід;

11) євангелізувати через діла милосердя, надаючи допомогу потребуючим.

12) по мірі можливості виголошувати щоденну коротку керигматичну проповідь у храмі на основі текстів Євангелія і Апостола, які проголошуються на Божественній Літургії.

IV. Відповідно до VІ рішення Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії від 12-13 лютого 2024 р. і надалі продовжити заснування в парафіях Митрополії біблійних гуртків задля ширення Божого Слова та розвитку євангелізації.

V. Просити єпархіальних єпископів Івано-Франківської Митрополії про те, щоб подання про відзначення достойних священнослужителів відзнакою Отця і Глави УГКЦ «Орден блаженного священномученика Омеляна Ковча» розглядати на Митрополичому Синоді.

VІ. Доручити секретаріату Синоду вивчити питання відзначення священнослужителів Івано-Франківської Митрополії та представити на наступний Митрополичий Синод.

VІІ. Оприлюднити в Івано-Франківській Митрополії норми служіння Божественної Літургії, затверджені постановою № 5, 71 сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ.

VІІІ. Головною темою наступного Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії визначити: «Душпастирство родини в умовах війни та аналіз виконання рішень попереднього Митрополичого Синоду».

IX. Відповідальний за тему Митрополичого Синоду прот. Юрій Прилепський, Голова Комісії у справах родини і мирян Івано-Франківської Архієпархії та прот. Ярослав Рохман, Голова Комісії у справах душпастирства охорони здоров’я у співпраці з головами комісій Коломийської та Чернівецької єпархій.

X. Наступний Синод Єпископів Івано-Франківської Митрополії Української Греко-Католицької Церкви провести у місяці травні 2025 року Божого в м. Івано-Франківську.
Духовне слово на Божественній Літургії виголосити Владиці Миколаю Семенишину.

 

Митрополит Володимир Війтишин

Голова Синоду Єпископів Івано-Франківської Митрополії

о. Михайло Макар

віцеканцлер

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ