Патріарший собор УГКЦ в Києві: що треба про нього знати
Патріарший собор Воскресіння Христового в Києві — головна святиня УГКЦ, яка височить на лівому березі Дніпра. Його важливість та актуальність для Церкви й усього українського народу неоціненна, адже за 10-річчя він щодня стає все вагомішим у житті кожного греко-католика. Патріарший собор Воскресіння Христового — продовження великих зусиль багатьох поколінь українців та один із виявів духовного відродження Української Греко-Католицької Церкви.
Про це пише Департамент інформації УГКЦ.
Видимий знак єдності й соборності УГКЦ
Будівництво головної греко-католицької святині розпочалося 27 жовтня 2002 року. Саме тоді блаженніший Любомир Гузар, тогочасний Глава УГКЦ, освятив наріжний камінь. Цей день був надзвичайно важливим для всіх греко-католиків світу — він став початком історії Патріаршого собору Воскресіння Христового.
Цього року минає 10 років відколи теперішній Глава УГКЦ Блаженніший Святослав освятив Патріарший собор у Києві, що єднає всіх вірних українців із усіх куточків світу. Ця подія відбулася 17–18 серпня 2013 року з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі-України. На прощу тоді прибуло понад 20 тисяч прочан і понад 700 священників.
«Як серцем християнського Єрусалиму є храм Гробу Господнього, так і цей новоосвячений храм Воскресіння Христового буде серцем нашої Церкви, воскреслої до нового життя на цих благословенних землях. Цей собор є видимим знаком єдності і соборності нашої Церкви — як в Україні, так і далеко поза її межами. Ми будували його усі разом — цеглинками і пожертвами», — промовив Блаженніший Святослав у день освячення.
Місце спочинку Любомира Гузара
Унікальним місцем у соборі є крипта, де покоїться блаженніший Любомир Гузар. Відвідуючи храм, віряни, зокрема прочани, не оминають стежки до неї. Молитва в цьому місці важлива для собору і Церкви, адже світлої пам’яті блаженніший Любомир під час зведення наголошував, що Патріарший собор — це храм кожного, який єднає: «Люди будуть сюди приїздити на прощі. Віряни будуть збиратися не лише, щоби дивитися на храм, але і молитимуться у ньому. Кожен, хто прийде, зможе сказати: „Це мій храм“. Це наш храм, це місце нас єднає».
Окрім цього, унікальний собор і престолом із чистого білого мармуру, у якому закладено мощі 12 апостолів, св. Йосафата Кунцевича, свщмч. Миколи Чарнецького і двох пап — Мартина і Климента, які свого часу ступили на українську землю.
«Таке поєднання святих в одному престолі не лише символічне, а й духовно важливе для тих, хто усвідомлює, що таке собор», — стверджує владика Йосиф Мілян, будівничий собору.
«Патріарша криївка»
У наш час Патріарший собор Воскресіння Христового стає духовним і культурним центром української нації. У складні часи для українського народу святиня УГКЦ стає прихистком для кожного, хто потребує. Лише за три місяці після освячення в підвалах собору переховувалися учасники Революції Гідності, був організований шпиталь для лікування покалічених, тут служили Панахиду за загиблими на Майдані героями Небесної сотні. Цей період увійшов в історію собору під назвою «Патріарша криївка».
З 1 грудня 2013 року в підвальних приміщеннях Патріаршого собору Воскресіння Христового почали приймати учасників Майдану з усіх українських міст. У храмі не лише цілодобово молилися за Україну, а й надали прихисток понад 5 000 майданівцям. Одночасно тут могли ночувати близько 600 мітингувальників, яких волонтери забезпечували всім необхідним для сну та теплим одягом. Окрім цього, у соборі для відвідувачів постійно працювала кухня. Більшість харчів — пожертви небайдужих, але існував і свій фонд, який за час роботи зібрав близько 40 000 гривень.
Простір рятунку життя під час пандемії
У 2020–2021 роках собор став простором порятунку людського життя під час пандемії Covid-19. У храмі не лише дотримувалися всіх санітарних вимог, але й відкрили пункт вакцинації. Патріарший собор Воскресіння Христового в Києві став першим храмом Української Греко-Католицької Церкви, де на прохання Міністерства охорони здоров’я України від 7 листопада 2021 року медпрацівники вакцинували від Covid-19 всіх охочих.
«Зараз Україна переживає пік пандемії… Є чотири правила, як справді можна послужити життю сьогодні. Перше — не боятися приймати вакцини, друге — носити маски, тримати соціальну дистанцію та мити руки. Ми отримали певне прохання від Міністерства охорони здоровʼя, щоби так, як обіцяли колись на початку пандемії, відкрити наші храми і монастирі, щоб можна було там, де є потреба, організовувати центри вакцинації», — зазначав тоді Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Надійне укриття під час війни
У 2022 році в Україні розпочалася повномасштабна війна — Київ був оточений російськими військами. У той час, за словами Блаженнішого Святослава, Патріарший собор став «Ноївим ковчегом». Українці почали шукати порятунку в церкві, тож підвалини собору стали притулком для сотень осіб.
«З 24 лютого до початку квітня осіб 30–40 жили в підвалі собору постійно, — пригадує о. Ніканор Лоїк. — Найбільше було людей, коли комендантська година тривала 2–3 дні. Близько 500 осіб було в соборі в перші дні повномасштабного вторгнення. Зворушливим є те, що в нас знаходили прихисток не тільки люди, але також і собачки, котики, крілики та хом’ячки».
«Першою, спонтанною реакцією 24 лютого було рятувати людей і їхнє життя. І цікаво, що люди теж почали шукати порятунку саме в церкві. Наш Патріарший собор Воскресіння Христового перетворився на великий прихисток, — зазначає Глава УГКЦ. — І ми тоді розуміли, що маємо відповідальність за той народ, за тих людей. Ми тоді намагалися їх нагодувати, зігріти, забезпечити медикаментами, намагалися їх підтримати на дусі».
Символ надії та віри у майбутнє
Патріарший собор УГКЦ виявився незамінним духовним центром для вірян та всього українського народу. За 10 років цей храм став не лише місцем молитви, а й символом єдності, надії та віри в майбутнє. Він став місцем, де можна знайти фізичний і духовний прихисток, відчути підтримку. Молитва тут стала джерелом сили й віри в тяжкі моменти, допомагаючи народові подолати труднощі та зберігати оптимізм.
За час існування Патріарший собор Воскресіння Христового став своєрідним світлом у темні часи, джерелом натхнення та місцем зустрічі для всіх, хто шукає духовну спільноту й розслаблення душі.
З нагоди 10-річчя від дня освячення Глава УГКЦ Блаженніший Святослав запрошує кожну єпархію та екзархат УГКЦ в Україні й усьому світі впродовж року здійснити паломництво до Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ