Папські посланці в дорозі до України: це спротив проти жорстокостей війни
Папа Франциск відрядив в Україну двох кардиналів, щоб від його імені допомагали потребуючим і мірою змоги стримали війну.
Кардинал Краєвський подався в Україну через Польщу. По обіді в понеділок 7 березня 2022 р. він у Любліні зустрівся з волонтерами Карітасу і разом із ними помолився про мир, повідомляє польська редакція «VaticanNews». Натомість кардинал Майкл Черни старатиметься в’їхати в Україну через Угорщину. Кардинал Черни — канадський єзуїт, народився в Чехії, зараз виконує обов’язки префекта Дикастерію цілісного розвитку людини. Про це — у матеріалі від католицького суспільно-релігійного інтернет-часопису «Credo».
Говорячи Ватиканському радіо про місію, яку їм ввірив Папа, кардинал Черни зазначив: це конкретний знак солідарності Франциска зі стражденним народом України і нагода виразити спротив жорстокій війні, що забирає неповинних у жертву.
Кардинал Черни згадав фотографію матері з дітьми, яка пробує втекти з бомбардованого Києва. Це фото показує Голготу нашого часу, зазначив він: невинне життя, яке відбирають таким нелюдським способом. Викриваючи такі злочини, ми всі маємо почутися покликаними до іспиту совісті: що кожен з нас вносить в атмосферу насильства й агресії.
Також кардинал-єзуїт вказав на подібність страждання українців до тривалих і забутих світом конфліктів. У своїй місії в Україні він також планує звернути увагу на прибулих з інших континентів, наприклад, африканців та азіатів, які працюють і навчаються в Україні і теж страждають від страху та переселень, і мають однакове з усіма право шукати безпечного прихистку. «Треба побачити, що можна зробити, бо це очевидно той пункт, який може викликати особливі страждання, і він дуже делікатний і тяжкий для розв’язання в ситуації напруження і поспіху. Тут також потрібно боротися з відкиненням і нерозумінням. (…) У ситуаціях посилених міграцій з’являється також явище торгівлі людьми. Воно використовує сильні замішання, щоб провертати свою торгівлю, зокрема це стосується найслабших. Це теж становитиме особливих вимір зацікавленості й турботи нашої місії».
Кардинал Краєвський у Любліні зустрівся з волонтерами, які допомагають біженцям, і передав їм папське благословення, пише Gość Niedzielny. Кардинал поспілкувався з Люблінським митрополитом архієпископом Станіславом Будзіком і разом із ним побував у місцевому осередку Карітасу. «Мені дуже приємно зустріти стільки людей щасливих, тобто благословенних, які допомагають Христові в іншій людині. Не припиняйте цього, — сказав папський посланець до волонтерів, зібраних на площі перед люблінським Карітасом. — Тут, у Домі Надії, є каплиця. У вихорі трудів забігайте туди час від часу і промовляйте: Ісусе, я довіряю Тобі. Скажіть Йому: Ісусе, займися цим Ти, бо ми цим займаємося, а результати марні. Але коли Ти цим займешся, то все може змінитися».
Ми можемо цю війну затримати молитвою. Від нас залежить частина, а від Бога залежить усе, — наголосив ієрарх.
Кардинал зазначив, що Папа Франциск щодня дуже зайнятий візитами і розмовами, але від 19.00 до 20.00 він «іде на сонечко» перед Пресвятими Дарами, «набиратися барв» Бога і Його логіки. «Засмагайте» на адорації і побачите: будете сильні в тому, що робите, сказав папський посланець. Допомагати біженцям з України у цей важкий момент — це «чисте Євангеліє». Представляючи Папу як Апостольський благодійник, він сам завжди замислюється, що в конкретній ситуації зробив би Ісус. «Коли я виїжджав із Рима, італійські журналісти запитували, чи я не боюсь їхати, — сказав кардинал Краєвський. — Я сказав, що боюся гніву Господа Бога, що я можу Його не представляти, заслоняючись собою».
Папа висилає нас в Україну, щоб ми переказали людям його благословення, сказав ієрарх. Ми хочемо їм сказати, що вони не самотні, що окрім зброї і того, що вони роблять для визволення своєї країни, ми маємо ще молитву, а молитва має величезну силу, може гори переносити, і тим більше — зупинити дурну війну, зазначив кардинал.
Потім він разом з архієпископом Будзіком і Люблінським воєводою відвідав біженців у Хелмі та Дорогуську, де є перехід кордону між Україною та Польщею, і в’їхав на територію України вчора увечері.
У Доргуську, зокрема, папський посланець був вражений тим, як поляки приймають українських біженців, повідомляє Niedziela. «Європа здивована, що можна так приймати біженців, — зазначив він. — Для Заходу це не зрозуміле, що деякі люди поселені за сотні кілометрів від кордону, по домівках поляків. Можна тільки захоплюватися, як це чудово організовано. А крім того, всі — працівники і волонтери — усміхнені. Вони не зважають на час, на гроші, приймають усіх».
Кардинал згадав своє перебування серед біженців на грецькому острові Лесбос, де біженці залишаються й досі. «Там повсюди табори, щоб не сказати — гетто, в яких люди проводять навіть по кілька років; перебуваючи в Європі, вони не можуть в’їхати в Європу», — сказав папський розподілювач милостині. Поляки діляться не тільки всім, що мають, але насамперед добром, любов’ю. «Це зовсім нова якість, Європа такого не знає», — зазначив він.
Кардинал також зауважив, що польський кордон перетнули вже понад мільйон людей і що це не виключно українці, але люди різних національностей. І всіх їх у Польщі приймають однаково сердечно. «Попри те, що Європа чіпляє на нас ярлик, нібито ми нетолерантні, не впускаємо всіх, — правда така, що всі біженці з території України, яким загрожує війна, мають доступ до Польщі».
Кардинал везе допомогу і папську близькість. «Я сьогодні розмовляв із єпископами в Україні, які сказали, що не виїдуть, доки там є люди. Хочу їм усім привезти найкращий подарунок, нашу зброю: розарії від Святішого Отця. Бо молитва має міць і силу, — підкреслив кардинал Краєвський. — Я їду з духовним посланням в Україну, люди якої сильні вірою та любов’ю до батьківщини. Їхня віра гори переносить! Вони вірять, що попри різні нестачі, які мають, вони можуть захистити свою вітчизну. Хочу привезти їм повідомлення, що Папа завжди є там, де є потерпілі, переслідувані, де людей убивають. Бо по їхній стороні завжди є Ісус».
По дорозі в Україну, через Перемишль, кардинала знову запитали, чи він не боїться в’їжджати у зону воєнних дій.
«Боюсь, як кожний боїться, — відказав ієрарх, — але я був на сповіді перед виїздом, не маю боргів, написав заповіт. Я їду вільний, представляючи чисте Євангеліє. Хочу бути з тими людьми. Розмовляв сьогодні зі священником, який проїхав тисячі кілометрів, щоб повернутися до своїх парафіян; із єпископом Харківським, який сказав, що, попри бомбардування, не покине міста, доки там будуть вірні. Він хоче бути з ними, щоб могти разом показати, що наші цінності — найцінніші!»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ