Папа до «Caritas Internationalis»: звіщати Євангеліє добрими ділами

Зустрічаючись із учасниками Генеральної асамблеї «Caritas Internationalis», Святіший Отець зосередив свою увагу на потребі пам’ятати про свою єдність з Христом, Який закликає нас свідчити світові про Божу любов завдяки благодійності.

Про це повімомляє українська редакція «Vatican News».

11 травня 2023 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників 22-ї Генеральної асамблеї «Caritas Internationalis». Ця зустріч стала відкриттям нарад, які відбуватимуться від 11 до 16 травня 2023 р., зібравши у Римі 400 делегатів, що представляють 162 організації, які діють в 200 країнах світу. Між учасниками є очільники «Карітасу України» та «Карітас-Спес України». Серед завдань асамблеї – обрання нового керівництва конфедерації.

В своєму слові, врученому в письмовій формі, Святіший Отець підкреслив, що завданням цієї організації є вираження церковного сопричастя, будучи посередником між Вселенською Церквою та місцевими Церквами та звіщати Євангелія через свою працю.

Задум Святішого Отця

На початку промови Папа Франциск нагадав про ідентичність цієї благодійної організації, згадавши свого попередника Папу Пія XII, який, засновуючи організацію, хотів показати турботу всієї Церкви про людський рід, що зустрічається з різними складними обставинами, між якими – конфлікти і війни. «Спонукуваний пророчим духом, він висловився на користь заснування органу, який би підтримував, координував та збільшував співпрацю між уже численними благодійними організаціями, через які Вселенська Церква жестами та словами проголошувала та свідчила любов до Бога та прихильність Христа до бідних, останніх, викинутих мов непотріб», – зазначив Святіший Отець.

Євхаристія – спосіб відповісти на Божу любов

Наступник апостола Петра вказав на потребу завжди пам’ятати, що витоком усієї нашої благодійної та громадської діяльності є Христос, Який полюбив світ аж до своєї хресної смерті (пор. Йо. 13,1). «У Таїнстві Євхаристії, знаку живої, реальної і постійної присутності Христа, Який приносить Себе за нас, Який перший любить, нічого не вимагаючи взамін, Господь приходить назустріч людині, створеній на образ і подобу Божу (пор. Бут. 1,27), ставши її супутником», – зазначив Папа, підкреслюючи цінність Євхаристії, яка підтримує людське життя. Таким чином, ми можемо відповісти на Божу любов до нас, ставши знаком й інструментом для інших. «Немає кращого способу показати Богові, що ми зрозуміли значення Євхаристії, ніж передавати іншим те, що ми отримали. Ось спосіб розуміння найавтентичнішого значення Передання: коли у відповідь на любов Христа ми робимо себе даром для інших, ми проголошуємо смерть і воскресіння Господа, аж поки Він не прийде (пор. 1 Кор. 11,26)», – зауважує Святіший Отець, дякуючи членам «Caritas Internationalis» за їхню діяльність та братерську співпрацю з Апостольським Престолом.

Допомагати іншим, пам’ятаючи про стосунки з Христом

Папа Франциск закликав у благодійній діяльності пам’ятати про Божу любов та зв’язок з Христом. За його словами, коли ми приймаємо Божу любов, ми черпаємо правду про те, ким ми є, як особи та як Церква, і ми повністю розуміємо сенс нашого існування та цінність життя інших. «Любов спонукає нас відкрити очі, розширити погляд, вона дозволяє нам розпізнати в незнайомцеві, з яким ми перетинаємося на нашому шляху, обличчя брата, з ім’ям, історією, драмою, до якого ми не можемо залишитися байдужими. У світлі Божої любові обличчя іншого виходить із тіні, виходить із незначущості, набуває цінності, актуальності. Убогість інших ставить перед нами запитання, викликає у нас дискомфорт, провокує нас на виклик відповідальності. І завжди у світлі любові ми знаходимо силу і відвагу відповісти на зло, яке гнітить іншого, відповісти від першої особи, вкласти в це свою душу, своє серце, засукавши рукави», – наголосив Папа Франциск.

Завдання і виклики

Святіший Отець підкреслює, що завданням «Caritas Internationalis» є звіщення Євангелія добрими справами у співпраці із Вселенською Церквою. «З цієї причини не є другорядним нагадати про тісний зв’язок між шляхом особистої святості та церковним місіонерським наверненням: ті, хто працює в Карітасі, покликані свідчити цю любов перед світом. Будьте учнями-місіонерами, йдіть за Христом!» – закликає Папа Франциск. За його словами, другим завданням є супровід місцевих Церков, дбаючи про підготовку компетентних людей, здатних внести послання Церкви в політичне та суспільне життя. «Виклик свідомих і зрілих мирян актуальніший, ніж будь-коли раніше, тому що їхня присутність поширюється на всі ті сфери, які безпосередньо впливають на життя бідних. Саме вони можуть із творчою свободою виражати материнське серце і турботу Церкви про соціальну справедливість, присвячуючи себе важкій справі зміни несправедливих соціальних структур і сприяння щастю людської особи», – зазначив Святіший Отець. Роздумуючи про те, що «Caritas Internationalis» є конфедерацією, він закликав розглядати різноманітність як актив, а множинність – як ресурс, щоб конфлікти призводили не до розколу, а до зростання.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ