Митрополит Володимир здійснив Чин вмивання ніг священникам

Сьогодні, 13 квітня, відзначаємо Великий Четвер Страсного Тижня. У цей день ми творимо спомин Тайної Вечері, яку перед своїми стражданнями звершив наш Спаситель Ісус Христос зі своїми апостолами. Ми силою і діянням Святого Духа, а також слуханням слова Святої Євангелії беремо безпосередню участь у цій події.

У цей день в Архікатедральному соборі Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин очолив Вечірню з Літургією Василія Великого, а також, наслідуючи приклад нашого Божественного Спасителя, здійснив Чин обмивання ніг одинадцятьом священникам та Владиці Миколі Семенишину, Єпископу-помічнику Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

Спільно з Преосвященнішим Владикою Володимиром у храмі на Великій Вечірні з Літургією Василія Великого молилося численне духовенство, зокрема душпастирі Івано-Франківської Архієпархії, отці ректорату духовної семінарії, брати-семінаристи та чисельно зібрані вірні.

Цьогоріч священнослужителі, які взяли участь в Чині обмивання ніг, були душпастирями із Брошнівського протопресвітеріату Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

Після цього чину Митрополит Володимир подякував всім, хто прийшов молитися до головної святині міста, а також мовив:

«Господь Бог умиває ноги людині, яку сотворив. Він хоче нас усіх навчити покори: це Господь робив своїм апостолам, і велів, що б і ми це робили. У нашому житті, у нашій праці, у наших вчинках довершуймо все за прикладом Ісуса Христа. Господь говорив про заповідь любові до ближнього, а тут ми бачимо, що Він у тій великій любові, своїм прикладом, своєю дією це показує усім нам. Дорогі вірні, нехай Христова наука нас зверне до тої щирості, щоб ми у цьому часі перепросили Всевишнього Бога та нашого ближнього за вчинені провини».

Наприкінці богослужіння Митрополит Володимир уділив своє архієрейське благословення та окропив усіх вірних у соборі свяченою водою.

Довідково:

Чин обмивання ніг — обряд, коли в Страсний Четвер архієрей, за прикладом Христа, який умив ноги своїм учням за Тайною Вечерею, вмиває в храмі ноги священнослужителям, на знак глибокого упокорювання і служіння народові Божому.

Сьогодні цей чин увійшов до богослужбової практики деяких Церков східної традиції, він здійснюється в окремих єпархіях УГКЦ. За богослужбовою традицією, зафіксованою в «Архиєретиконі», Чин умивання ніг здійснюється після Заамвонної молитви у Великий Четвер.

Після співу «Будь ім’я Господнє» Архієрей сідає в крісло на горному місці, довкола нього з двох сторін сідають 12 священників, символізуючи апостолів, які були в Сіонській світлиці. Потім духовенство, що знаходиться у вівтарі, співає 50-й псалом, під час співу якого диякони виносять на солею посудину з водою для вмивання. Вслід виходить архієрей і сідає в крісло, що стоїть на солеї обличчям до вівтаря.

Потім диякони виводять під руки на солею священнослужителів, які беруть участь в чині. В цей час хор співає зворушливу стихиру «Союзом любові» та інші співи Великого четверга. Після того, як на солеї сядуть всі 12 священників, диякон виголошує мирну ектенію з особливими проханнями. Після ектенії Владика читає молитву, в якій просить Господа через це символічне вмивання омити гріхи людей.

Потім настає ключовий момент чинопослідування. Диякон починає читання уривка з Євангелія, в якому описано, як Спаситель умиває ноги своїм учням. Під час читання слів «і поклав ризи свої» єпископ знімає з себе омофор та сакос і залишається в стихарі, єпитрахилі і нарукавниках, а потім під час відповідних слів Євангелія бере лентіон (широкий і довгий рушник) і вливає воду в умивальницю хрестоподібно.

Далі в Євангелії є слова: «І почав умивати ноги учням і обтирати лентієм, яким був опоясаний»; у цей момент Єпископ поливає водою ноги священників і витирає їх лентіоном, яким він, як і Спаситель на Тайній вечері, опоясується.

Коли ж архієрей доходить до старшого зі священників, диякон читає такий уривок: «Прийшов ж до Симона Петра і каже той Йому». Після цього старший священник говорить Владиці слова апостола Петра: «Господи, чи Ти вмиватимеш мої ноги?» — на що єпископ відповідає йому словами Спасителя: «Те, що роблю тобі, ти ще не розумієш». Старший священник відповідає: «Повік не митимеш мені ноги» — і чує відповідь від архієрея: «Якщо не митиму, то не матимеш частки зі Мною». У відповідь на ці слова священник вказує на свої руки і голову, кажучи: «Господи, не лише ноги мої, а й руки і голову». Далі Владика говорить: «Той, що обмитий, потребує лиш умивання ніг, бо весь уже чистий», — і умиває ноги старшому священникові.

Після обмивання єпископ і священники сідають на свої місця, Предстоятель одягається і читає уривок з Євангелія, в якому Спаситель пояснює своїм учням сенс здійсненого вмивання. Потім єпископ читає завершальну молитву, після чого здійснюється відпуст Літургії.

 

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ