Івано-Франківська академія Івана Золотоустого розпочинає реалізовувати проєкт «LIFE MERCURY-FREE»

Сьогодні, 1 березня, у приміщенні Івано-Франківської міської ради відбулася інавгураційна зустріч щодо реалізації проєкту Європейського Союзу «LIFE MERCURY-FREE» в рамках програми «LIFE» для клімату та довкілля. Одним із основних партнерів даного проєкту є Івано-Франківська академія Івана Золотоустого.

У пресконференції взяли участь Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська, отець д-р Олег Каськів, ректор Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, о. Роман Завійський, керівник даного проєкту, Ігор Влізло, начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради та Роман Харук, голова громадської організації «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської ОТГ».

Зустріч мала на меті обговорення шляхів співпраці щодо реалізації проєкту між Івано-Франківською міською радою, Івано-Франківською Академією Івана Золотоустого, громадськими організаціями та освітніми інституціями. Івано-Франківськ є пілотним регіоном, де мають бути впроваджені розроблені в рамках проєкту рекомендації щодо створення «вільного» від ртуті життєвого простору.

Першим до присутніх звернувся Руслан Марцінків, який розповів чому екологічні проєкти сьогодні так важливо реалізовувати в Україні: «Екологічні питання є надзвичайно важливими. І у нашому місті неодноразово траплялися надзвичайні ситуації пов’язані із ртутьвмісними матеріалами. Один з останніх трапився на полі у Підпечерах, там ми знайшли 5 ртутьвмісних снарядів. Тоді була ціла епопея, як ми подолали цю проблему, тому що це могла бути ціла екологічна катастрофа. Тоді ми долучали всіх, кого тільки могли».

Відтак мер подякував Українській Греко-Католицькій Церкві за сприяння у подоланні екологічних проблем, зокрема, за реалізацію даного проєкту.

Пізніше слово мав ректор Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, митр. прот. д-р Олег Каськів. Він зазначив, що Івано-Франківськ став екологічним центром всієї УГКЦ, ще світлої пам’яті Блаженніший Любомир Гузар сюди спрямував Екобюро УГКЦ, який очолив о. Володимир Шеремета, і він досі залишається у нашому місті.

«Сам Бог велів, щоб така ініціатива розпочалася з Івано-Франківська, і ми, як навчальний заклад, цьому раді, що можемо разом із міською радою мати партнерські стосунки. Нам приємно, що можемо зреалізувати гарну річ».

Пізніше слово мав керівник проєкту від Івано-Франківської академії Івана Золотоустого о. Роман Завійський, який представив загальні рамки екологічної ініціативи.

О. Роман розповів, що програма LIFE – це фінансовий інструмент Європейського Союзу для захисту навколишнього середовища. Загальною метою LIFE є сприяння впровадженню, оновленню та розвитку екологічної та кліматичної політики та законодавства ЄС шляхом співфінансування проєктів з європейською доданою вартістю. LIFE співфінансував близько 4600 проєктів по всьому ЄС із загальним внеском у захист навколишнього середовища та клімату приблизно 6,5 мільярдів євро. Для наступного етапу програми (2021–2027) Єврокомісія запропонувала збільшити бюджет до 5,45 млрд євро. Нові проєкти LIFE допоможуть Європі стати кліматично нейтральним континентом до 2050 року, виведуть біорізноманіття Європи на шлях відновлення до 2030 року та сприятимуть екологічному відновленню ЄС після COVID-19.

Україна приєдналася до європейської програми «LIFE» для клімату та довкілля у 2022 році.

«Цей проєкт покликаний змінити свідомість простих, пересічних громадян у питаннях зберігання та утилізації ртутьвмісних предметів на побутовому рівні», – мовив о. Роман.

Він також навів кілька прикладів, що ртутний термометр, який давно не використовують у ЄС, містить у собі 2 грами ртуті, і якщо він розбивається він забруднює близько 6000 кубометрів повітря. І якщо він потрапляє до загального бака зі сміттям, а згодом у ґрунт і води, то це має ще катастрофічніші наслідки для довкілля. Отець Роман розповів, що окрім всім знаного термометра, є ще ціла «палітра» побутових предметів, які містять ртуть або її сполуки.

Керівник проєкту сказав, що буде створений цілий інформаційний портал,  який буде наповнений відеоконтентом, графічним контентом, і допоможе суспільству ознайомитися із цією проблематикою. Будуть створені методичні рекомендації та дорожні карти для так званого «вільного від ртуті міста».

Опісля о. Романа слово мав Ігор Влізло, який розповів про працю Управління з питань надзвичайних ситуацій. Він зазначив, що дана структура займається більш практичною роботою, зокрема, прийманням, зберіганням та утилізацією ртутьвмісних предметів. Відтак п. Ігор детальніше розповів про кожен із цих процесів.

Пан Ігор розповів, що за приблизними статистичними даними можна проаналізувати, що за 1 рік, прикарпатці утилізовують 300-400 кг ртутьвмісних предметів.

На завершення слово мав Роман Харук, голова громадської організації «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської ОТГ»:

«Мусимо розуміти, що ознакою зрілості будь-якого суспільства є те, як люди відносяться до природи. Те, що відбувається у світі зараз, це наслідок руйнації природи людством, тому що людям була дарова ця земля, а ми її так не по-християнськи нищимо. Ми зараз ідемо великою дорогою у Європейський Союз, і ця програма є кроком до нашої Європейської держави».

Довідково:

Івано-Франківська академія Івана Золотоустого у складі міжнародного консорціуму отримала грант на реалізацію проєкту в рамках  нової програми «LIFE» Європейського Союзу  для клімату та довкілля. Проєкт «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» (LIFE MERCURY-FREE) – перший в Україні проєкт, що реалізовуватиметься в рамках програми LIFE. У консорціумі із реалізації проєкту беруть участь 8 партнерів із 6 країн: Лодзький політехнічний університет (Польща), Івано-Франківська академія Івана Золотоустого (Україна),  Національний університет «Львівська політехніка» (Україна), Краківська гірничо-металургійна академія (Польща), Університет Евора (Португалія), Інноваційний центр (Греція), Університет Камеріно (Італія), Центр віртуальних технологій (Нідерланди).

Метою проєкту є зменшення забруднення навколишнього середовища ртуттю. Партнери планують повести інформаційно-освітню кампанію та комплекс заходів зі зміни поведінки із ртутьвмісними предметами у повсякденному житті. Серед заходів передбачено розробку рекомендацій щодо зменшення ртутьвмісних відходів, створення eHUB, проведення наукових конференцій, літньої школи, інформаційних марафонів та навчальних візитів. Для України участь у даній ініціативі особливо актуальна, адже це єдина країна серед партнерів проєкту, яка досі не приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ