Декрет про норми служіння Божественної Літургії в Івано-Франківській Митрополії УГКЦ
Як ми повідомляли раніше, упродовж 26-27 вересня у Чернівцях відбувався VII Синод Єпископів Івано-Франківської Митрополії УГКЦ. Його головна тема — «Практичні кроки втілення в Івано-Франківській Митрополії рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2024 р. щодо головної теми “Бути благовісниками надії: євангелізація в контексті війни”».
Публікуємо Декрет про норми служіння Божественної Літургії в Івано-Франківській Митрополії УГКЦ щодо виконання рішень даного Митрополичого Синоду, які були проголошені відповідним Декретом:
Норма 1. Священик може служити лише одну Божественну Літургію на день і користати з пожертви за неї.
Норма 2. Служити другу чи третю Божественну Літургію того самого дня в різних парафіях (релігійних громадах) або того самого дня для тієї ж парафії (релігійної громади) та користати з пожертви за них священик може:
2.1. На підставі Декрету іменування до душпастирства у двох або трьох парафіях (релігійних громадах) у таких випадках:
2.1.1. У неділі та свята, коли вірні зобов’язані брати участь у Божественній Літургії, а парох (адміністратор) зобов’язаний без винагороди служити за парафію.
2.1.2. В інші літургійні дні на прохання парафіян у різних парафіях (релігійних громадах) того самого дня за домовленістю.
2.1.3. Служити Божественну Літургію в намірі, отриманому з іншого джерела (особливо «інтенції» – кан. 717 Кодексу Канонів Східних Церков), та користати з пожертви за неї священик може тільки в дні, у які не має жодного іншого законного зобов’язання щодо служіння Божественної Літургії (п. 1).
2.2. На підставі письмового дозволу або розпорядження свого єпархіального єпископа, обґрунтованого душпастирською необхідністю, у таких випадках:
2.2.1. З огляду на конкретну потребу(и) або ситуацію(ї).
2.2.2. На визначений термін або визначені дні для конкретної парафії (релігійної громади).
2.3. У разі непередбачуваної крайньої душпастирської необхідності (похорон, нагальна потреба підмінити пароха сусідньої парафії, та ін.), про що зобов’язаний у місячний термін письмово повідомити свого єпархіального єпископа.
Норма 3. Служити (співслужити) священику четверту Божественну Літургію одного дня категорично заборонено.
Норма 4. У парафіях (релігійних громадах), де призначено більше священиків, парох (адміністратор) зобов’язаний розділити служіння Божественних Літургій між ними максимально рівномірно.
Норма 5. Співслужити на Божественній Літургії та користати з пожертви за прийняте намірення може лише священик, який того дня не служив Божественної Літургії.
5.1. В інших випадках співслужіння священика одного дня на другій чи третій Божественній Літургії дозволене на похороні, на престольному празнику або з нагоди інших церковних урочистостей (прощі, відпусти) та на Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолює власний єпархіальний єпископ, митрополит або Отець і Глава Церкви. Якщо Архиєрейську Божественну Літургію очолює інший архиєрей, то на це потрібно його висловлене благословення. Намірення на такі Божественні Літургії бере священик приватно або визначає архиєрей. Священику користати з будь-якої пожертви за співслужіння на другій або третій Божественній Літургії заборонено. Якщо ж винагорода за намірення в такому випадку була складена, то священик повинен передати її до єпархіального доброчинного фонду.
Норма 6. Для служіння чи співслужіння на Божественній Літургії священнослужителі зобов’язані одягатися в усі ризи.
6.1. Після виголосу «Благословенне царство» священикам приступати до співслужіння на Божественній Літургії заборонено.
6.2. Священнослужителям, які служать (співслужать) на Божественній Літургії, заборонено відлучатися від служіння для уділення святого таїнства Покаяння або з якихось інших мотивів.
6.3. Священнослужителі, які з певних причин не співслужили на Божественній Літургії, можуть приймати на ній Пресвяту Євхаристію, якщо вони того дня Літургію не служили і не передбачається, що будуть служити.
Норма 7. Щодо суми пожертв на Божественну Літургію, слід дотримуватися кан. 716 ККСЦ. Парох (адміністратор) зобов’язаний прийняти на прохання парафіян та відслужити в парафії в домовлений термін окрему Божественну Літургію, якщо розмір пожертви становить суму, визначену єпархіальним єпископом (кан. 1013 § 1,2. ККСЦ).
7.1. Якщо на Божественну Літургію жертвують більше жертводавців, то максимальну суму пожертв за кумульовані намірення визначає єпархіальний єпископ. Залишок коштів з таких пожертв мають кумулюватися на інші окремі Божественні Літургії. Жертводавець повинен дати особисту згоду на кумулювання його намірення.
7.2. Приймаючи намірення на Божественну Літургію з інших Церков свого права, священик зобов’язаний виконувати приписи щодо відслуження намірень цієї Церкви. Тому, коли єпископ чи священик отримує намірення від жертводавців не з нашої помісної Церкви (УГКЦ), то їх кумулювати не можна, бо, відповідно до волі цих жертводавців, за кожне таке намірення належить служити окрему Божественну Літургію.
7.3. Щодо поминань на Божественній Літургії, то священик може їх приймати та користати з пожертви за них, якщо служить Літургію в наміренні, даному його парафіянами і з їхнього боку немає заперечень.
7.4. Приймати на поминання в Божественній Літургії, яка служиться в наміренні, отриманому з інших джерел, особливо від вірних іншої Церкви свого права, категорично заборонено (кан.717 ККСЦ).
Норма 8. З огляду на природу Божественної Літургії, обов’язок збереження літургійної дисципліни і недопущення зловживань та святотатства – ці норми строго обов’язкові до виконання, правопорушники підлягають карам згідно з ККСЦ.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ