У цей день ми творимо спомин Тайної Вечері, яку перед своїми стражданнями звершив наш Спаситель Ісус Христос зі своїми апостолами. Ми силою і діянням Святого Духа, а також слуханням слова Святої Євангелії беремо безпосередню участь у цій події.
Цього дня у храмі на Великій Вечірні з Літургією св. Василія Великого молилися священники Івано-Франківської Архієпархії, душпастирі собору, отці ректорату Івано-Франківської духовної семінарії, брати-семінаристи та чисельно зібрані парафіяни й гості храму.
Цьогоріч священнослужителями, які взяли участь в Чині обмивання ніг, стали душпастирі Букачівецького протопресвітеріату Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, ректорат Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата та духовенство головної святині міста.
Насамкінець Владика Володимир привітав священників із днем встановлення Таїнства Священства, а всіх присутніх — із днем встановлення Пресвятої Тайни Євхаристії й відслуження першої Божественної Літургії, яку звершив наш Спаситель Ісус Христос та заповів робити це на Його спомин.
Відтак Архієрей запросив всіх спільно помолитися Утреню Страстей, яка відбуватиметься вже сьогодні, 2 травня, в Архікатедральному і Митрополичому соборі Воскресіння Христового о 17:00 год.
На завершення Митрополит Володимир уділив своє архієрейське благословення та поблагословив усіх вірних свяченою водою.
Довідково:
Чин обмивання ніг — обряд, коли в Страсний Четвер архієрей, за прикладом Христа, Який умив ноги Своїм учням за Тайною Вечерею, вмиває у храмі ноги священнослужителям, на знак глибокого упокорювання і служіння народові Божому.
Цей Чин увійшов до богослужбової практики деяких Церков східної традиції. За богослужбовою традицією, зафіксованою в «Архиєретиконі», Чин умивання ніг здійснюється після Заамвонної молитви у Великий Четвер.
Після співу «Будь ім’я Господнє» Архієрей сідає в крісло на горному місці, довкола нього з двох сторін сідають 12 священників, символізуючи апостолів, які були в Сіонській світлиці. Потім духовенство, що знаходиться у вівтарі, співає 50-й псалом, під час співу якого диякони виносять на солею посудину з водою для вмивання. Вслід виходить Архієрей і сідає в крісло, що стоїть на солеї обличчям до вівтаря.
Потім диякони виводять під руки на солею священнослужителів, які беруть участь в Чині. У цей час хор співає зворушливу стихиру «Союзом любові» та інші співи Великого четверга. Після того, як на солеї сядуть всі 12 священників, диякон виголошує мирну ектенію з особливими проханнями. Після ектенії Владика читає молитву, в якій просить Господа через це символічне вмивання омити гріхи людей.
Потім настає ключовий момент чинопослідування. Диякон починає читання уривка з Євангелія, в якому описано, як Спаситель умиває ноги Своїм учням. Під час читання слів «і поклав ризи свої» Єпископ знімає з себе омофор та сакос і залишається в стихарі, єпитрахилі і нарукавниках, а потім під час відповідних слів Євангелія бере лентіон (широкий і довгий рушник) і хрестоподібно вливає воду в умивальницю.
Далі в Євангелії є такі слова: «І почав умивати ноги учням і обтирати рушником, яким був підперезаний»; у цей момент Єпископ поливає водою ноги священників і витирає їх лентіоном, яким він, як і Спаситель на Тайній вечері, опоясується.
Коли ж Архієрей доходить до старшого зі священників, диякон читає такий уривок: «Прийшов ж до Симона Петра і каже той Йому». Після цього старший священник говорить Владиці слова апостола Петра: «Господи, чи Ти вмиватимеш мої ноги?» — на що Єпископ відповідає йому словами Спасителя: «Те, що роблю тобі, ти ще не розумієш».
Старший священник відповідає: «Повік не митимеш мені ноги» — і чує відповідь від Архієрея: «Якщо не митиму, то не матимеш частки зі Мною». У відповідь на ці слова священник вказує на свої руки і голову, кажучи: «Господи, не лише ноги мої, а й руки і голову». Далі Владика говорить: «Той, що обмитий, потребує лиш умивання ніг, бо весь уже чистий», — і умиває ноги старшому священникові.
Після обмивання Єпископ і священники сідають на свої місця, Архієрей одягається і читає уривок з Євангелія, в якому Спаситель пояснює своїм учням сенс здійсненого вмивання. Потім Єпископ читає завершальну молитву, після чого здійснюється відпуст Літургії.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ