«Будьте швидким для любові і прощення, але повільним до осуду й осудження», — Глава УГКЦ до владики Петра Голінея
Владико Петре, коли будете чути себе вичерпаним — а такий момент настане — коли настане найтяжчий момент темряви, випробовування, коли ви спитаєте, що робити, як далі діяти, щоб звершити місію єпископського служіння, пам’ятайте ці Божі слова: «Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть». Такими словами звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав до нововисвяченого владики Петра Голінея, єпископа-помічника Коломийської єпархії УГКЦ, під час Архиєрейської Божественної Літургії з Чином його архиєрейської хіротонії в катедральному соборі Преображення Господнього в Коломиї 20 серпня 2023 року.
На хіротонію прибули єпископи та священники з різних куточків України, зокрема Закарпаття, з США, а також представники латинського обряду. Про це інформує Департамент інформації УГКЦ.
Архиєрейську Літургію очолив Блаженніший Святослав — головний святитель. Співсвятителями стали владика Василь Івасюк, єпарх Коломийський, та владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх в Італії.
Спершу владика Петро тричі публічно склав визнання своєї віри. Після цього відбувся Чин архиєрейської хіротонії, на закінчення якого нововисвяченого єпископа одягли в архиєрейські ризи. Тоді Блаженніший Святослав вручив йому архиєрейський жезл як символ його єпископської влади.
У проповіді Глава Церкви підкреслив, що сьогоднішній євангельський уривок (Мт. 18. 23–35), що звістує Бога, який є Любов’ю, що малює ікону милосердного обличчя Бога Отця, який милосердиться і прощає людину, по-особливому відкриває потрійну місію служіння єпископа — наслідника апостолів: проповідувати, освячувати і керувати.
Коментуючи даний уривок, архиєрей зауважив, що для того, аби пояснити велич та безмежність Божої любові, Євангеліє подає нам сьогодні притчу, яка закінчується словом про прощення, — про Царство Небесне, що є подібним до господаря, який приходить звести рахунки зі своїм слугою. «Ось образ спасіння людини! Бог спасає нас від наших власних перед Ним боргових зобов’язань. Бог прощає більше, ніж ми можемо Йому назад повернути. Бо Його любов є більша за нашу здатність перед ним нагрішити і завинити», — зазначив він.
Цитуючи святого Івана Золотоустого, Предстоятель наголосив, що кожній людині варто взяти з цієї притчі два уроки. Перший — якщо ти визнаєш свій гріх, Господь Бог тобі його простить, яким би він не був великим у твоїх очах. Другий — якщо ти хочеш, щоб Бог тобі простив, прощай, у свою чергу, своїм ближнім. «Божа любов є безмежною, але часом обмеженою є можливість людини її прийняти, а що більше — в ній зростати, нею ділитися. Тому каже нам Євангеліє блаженств: „Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть“», — підкреслив Глава УГКЦ.
Відтак Глава УГКЦ наголосив, що новий єпископ, якого посилає Господь, можливо, в найтяжчий історичний період для нашої Церкви і народу — це знак, який нам сьогодні Господь Бог подає як відповідь у час, коли ми питаємося: Боже, чи Ти нас ще любиш? Де Ти є? Покажися живим! Дай відчути силу непереможної Твоєї любові до нас! Дозволь відчути силу, яка дасть нам вижити серед нелюдських життєвих обставин!
Предстоятель пригадав місію потрійного служіння архиєрея: «Кожен віруючий християнин, зокрема наслідник апостолів, має обов’язок проповідувати Боже Слово — навчати, освячувати Божий люд — наповняти його Святим Духом, і керувати — керувати людським серцем, душею, спільнотою Церкви, вказуючи, скеровуючи її до Джерела життя і спасіння — до Бога».
На переконання Глави Церкви, сьогоднішнє Євангеліє по-особливому відкриває зміст і місію цього потрійного виду служіння. «Бідний той єпископ, який не вміє прощати своїм ближнім! Бідний той єпископ, який сам не є свідомий свого власного гріха. Але блаженний той наслідник апостолів, який, кожного дня стоячи перед Євхаристійним Христом, каже до Нього слова пророка Давида: „Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій є завжди передо мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і перед Тобою зло вчинив, то й правий Ти в словах твоїх і переможеш, коли будеш судити“», — зазначив Блаженніший Святослав.
Щасливий той єпископ, продовжив думку Предстоятель, який відчуває на собі повноту Божої любові, той скарб, який більший за десять тисяч талантів. Щасливий той єпископ, який відчуває себе великим грішником, який отримав безмежне прощення. Господь покликає грішних людей, яким їх гріх прощає. Та свідомість отриманого прощення і любові має бути завдатком, скарбом, який треба постійно роздавати, яким треба ділитися.
Блаженніший Святослав зауважив, що сьогодні Божий народ в Україні, найперше, потребує не суддів, бухгалтерів, а батька, який би його любив. Особливо тепер, коли найбільше терпить.
«Дорогий співбрате у єпископстві, дорогий владико Петре, сьогодні ми посилаємо тебе до служіння як єпископа-помічника владики Василя. Як того, хто буде проповідувати, об’являти Боже милосердя своєму народові. Найперше просимо тебе: будь свідомий твоєї власної немочі. Будь швидким для любові і прощення, але дуже повільним до осуду й осудження! Люби свого правлячого архиєрея Василя! Твоя любов його ще більше поставить на ноги, ніж він стоїть сьогодні», — звернувся Патріарх до нововисвяченого владики Петра.
«Це є чудо Боже, що владика Василь сам висвятив свого помічника. Владико Василіє, ми вас вимолили в Бога, витягнули з того світу. Сьогодні ви стоїте між нами як свідок воскресіння. Ваша взаємна любов, прощення має бути іконою, яка буде рятувати, оздоровляти вашу єпархію. Нехай так станеться тут між вами», — заохотив Глава УГКЦ.
«Дорогий владико Петре, — продовжив далі Патріарх, — ви сьогодні вливаєтеся в гроно Синоду єпископів нашої Церкви. Бути єпископом — це означає бути членом родини, колегії наслідників апостолів. Ви сьогодні стаєте членом, найперше, родини, колегії наслідників апостолів Івано-Франківської митрополії. Тут сьогодні присутній ваш митрополит, який знає цю єпархію, який гуртує довкола себе команду мужніх єпископів Франківщини, Буковини. Творіть єдину команду, підтримуйте один одного. Тоді наша Церква тут буде справді непереможною. Церква-мучениця, яка сьогодні є надією на перемогу для українського народу, буде сяяти як світильник істини. Вітаємо теж вас серед усього нашого єпископату!».
«Серед нас також є владики зі США, із Закарпаття, наші брати латинського обряду — вітаємо вас у колегії наслідників апостолів Вселенської Католицької Церкви. Перед очі Святішого Отця ви станете буквально за два тижні у Римі», — додав він.
«Знаю владику Петра дуже довго. Пам’ятаю худеньким дияконом, який у підпільній Церкві мав особливу назву — „соловейко“. Він у 19 років він став дияконом. Не забудьте, владико, що ви назавжди залишаєтеся „дияконом“ — служителем Божої любові для свого народу», — попросив проповідник.
На кінець проповіді Глава УГКЦ пригадав слова про любов Екзюпері, на думку якого, тільки справжня любов не змучується.
Відтак закликав: «Бо коли ти любиш по-справжньому, ця любов помножується. Коли ти нею ділишся, вона не зменшується, а навпаки — зростає. Живімо в Божій любові! Ділімся нею з тим, хто її потребує. Тоді ми ніколи не змучимося в нерівній борні, ніколи не вичерпаємо сил нашої стійкості як Церква і як народ!»
По завершенні Літургії Отець і Глава УГКЦ привітав правлячого архиєрея Коломийської єпархії Василя Івасюка з поверненням до служіння після тривалого лікування. Він зазначив, що знає, як вірні Коломийської єпархії молилися за свого владику і дуже чекали. «Радію, що цей час настав. Сьогодні, владико, ми дивимося на вас і бачимо, що є сила, здатна перемогти все: неміч і хворобу. Цією силою є любов Бога до людини і людини до Бога. Ми знаємо, як ви любите Бога, свою Церкву, єпархію, і як ви хотіли все побороти, аби сьогодні бути разом із нами. Господь Бог вас почув і дозволив вам покласти могутню правицю на голову свого помічника. Бажаємо вам Божого благословення, кріпкого здоровʼя, мудрості і великої любові до єпископа-помічника на многії і благії літа».
«Прошу дорогих отців Коломийської єпархії прийняти свого нового єпископа. Ви всі його добре знаєте, бо він вийшов з-серед вас, з-серед вас узятий і сьогодні до вас повертається як помічник правлячого архиєрея», — наголосив Блаженніший Святослав.
Наостанок Отець і Глава УГКЦ пригадав свою першу зустріч з владикою Петром Голінеєм у маленькій хатині ректора підпільної духовної семінарії о. Михайла Косила. Тоді отець поділився з присутніми своїми спогадами про дияконські свячення теперішнього владики, які він прийняв у 19 років.
«Ми не знали, коли наша Церква вийде з підпілля, як і того, що саме мені Господь доручить поставити вас на дорогу єпископського служіння. Тішимося, що Бог провадив вас у ті непрості роки життя й служіння. Дякуємо за відвагу сказати Йому „так“, після чого 12 липня, в день верховних апостолів Петра і Павла, коли Україна востаннє святкує це свято за юліанським календарем, у день своїх іменин і золотого 50-ти річного ювілею, увесь світ довідався про затвердження і благословення Папою Франциском рішення Синоду єпископів нашої Церкви про обрання отця Петра новим єпископом. Це дивні Божі діла і знаки. Радіємо і щиро вітаємо вас сьогодні, дорогий владико».
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ