Нещодавно, 22 жовтня, Церква відзначала день літургійного спомину святого папи Івана Павла ІІ. Пропонуємо вам 22 дивовижні факти про цього великого Папу. Святий Йоан Павло ІІ — унікальна особистість, непересічна людина, священник, єпископ і папа та, ймовірно, один із найпопулярніших святих Католицької Церкви.
Перший папа‑слов’янин став першим Наступником св. Петра, хто відвідав Білий дім та переступив поріг мечеті; протягом свого понтифікату він побував у 129 країнах. Про Папу Войтилу написано багато, його не раз визнавали рекордсменом, однак він досі продовжує дивувати. Ось кілька доказів!
1. Феноменальна пам’ять
Усі ми знаємо, що Йоан Павло ІІ мав пристрасть до драматургії та літератури уже в підлітковому віці. Якось він урятував виставу завдяки своїй феноменальній пам’яті. Один з акторів відмовився від участі у дійстві за два дні до прем’єрного показу. Можна припустити, що тоді у них не було дублерів. Однак усе обійшлося, адже мозок молодого Кароля всотав кожен рядок тексту кожного актора під час репетицій, і він запропонував зіграти додаткову роль. Як то кажуть: «Show must go on!» — «Шоу має тривати!»
Розповідають також, що Йоан Павло ІІ знав усіх 2000 єпископів світу на ім’я. У нього була мапа, на якій він зазначав усі дієцезії світу. Він не обмежувався церковною ієрархією: швейцарська гвардія, клірики та випадкові знайомі, яких він ледь знав, були вражені деталями, про які він згадував через десятки років.
2. Папа‑поліглот
Святий Йоан Павло II міг вільно розмовляти латиною. Рідкісне мистецтво в наші дні! Так, і до того ж, крім рідної польської, Понтифік міг спілкуватися словацькою, російською, українською, італійською, французькою, іспанською, португальською, німецькою та англійською мовами.
3. У походах Кароль Войтила читав молоді «Листи Крутеня» К. С. Льюїса
Усім відомо, що майбутній папа обожнював проводити час на природі з молоддю, ще бувши парафіяльним священником у Польщі; та й навіть пізніше, вже як кардинал, він віднаходив час, щоб вирушити в гори. Виїзди мали відбуватися потай, адже священникові комуністична влада забороняла спілкуватися з молоддю. У походах вони сплавлялися на байдарках, ходили в гори; іноді перевернуте каное слугувало за вівтар, на якому відправлялася Свята Меса. Вночі навколо вогнища лунали пісні та читалося книжки, включно із такою класикою, як «Листи Крутеня» Льюїса, що були видані 1942 року.
4. Кароль Войтила став архиєпископом Кракова «за сприяння» комуністичного уряду
Щоправда, комуністичний уряд не забороняв єпископатові Польщі висувати своїх кандидатів на вакантні посади в Церкві, проте дозволяв собі відхиляти будь‑якого кандидата, що був йому не до вподоби. Влада продовжувала накладати вето, аж доки єпископи не запропонували… Кароля Войтилу. Той незручний момент, коли людина, обрана комуністами, пізніше стає Папою, а відтак повертається до Польщі, щоб повалити комунізм. Чи не найганебніший промах комуністів в історії!